fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

MISSA INTE: Rapidus ”Efter jobbet” om ledarskap

Antje Jackelen
DET HÅLLBARA PERSONLIGA LEDARSKAPET, HUR SER DET UT, ANTJE JACKELÈN?

Krister Asplund Och hur bygger du laget, Krister Asplund?

I dagarna utkommer boken ”100 svenska ledare berättar”, en inspirationsresa i ledarskap, som författarna kallar det. Och just en sådan resa vill Rapidus och Awapatent ta er på, i fördjupande samtal med några intressanta skånska ledare.

Biskopen i Lunds stift, Antje Jackelén, kommer för att dela med sig av sina erfarenheter av att leda en stor organisation med 2.500 anställda och tusentals ideellt arbetande. Det handlar om konsten att leda när starkt engagemang är en grundförutsättning.

Pernod Ricards Krister Asplund, produktionsdirektör för Absolut i Åhus, berättar om sitt sätt att bygga och motivera laget som gör en succéartad svensk exportprodukt.

Konsulterna och författarna Ola Jönsson Bergström och Carl-Johan Björklund avslöjar några viktiga slutsatser efter samtal med 100 intressanta ledare.

Och Awapatents egen regionchef Kristina Walls, själv nominerad två år i rad till utmärkelsen ”Ung Chef” vid Kompetensgalan, reflekterar och kommenterar kring det personliga ledarskap hon utövar.

Har en biskop, en produktionsdirektör, en IP-byråchef… och du själv kanske, mycket gemensamt i rollen som ledare? Räkna med intressanta vinklingar.

Rapidus Jan Wifstrand leder samtalet.

TID: Torsdagen den 12 september kl 16.30.
PLATS: Hos Awapatent på Matrosgatan 1, i Malmö. (Nära NordMills/Lantmännens stora silo).
Obligatorisk anmälan!

Du kommer väl? Skynda, det blir fullt snabbt.

Vår värd Awapatent bjuder på lättare mat och dryck efter scensamtalet, cirka kl 18.
Anmäl dig snarast genom att klicka på länken nedan och markera ditt deltagande. Vi räknar som vanligt med mycket stort intresse, så boka nu!

Varmt välkommen!

Rapidus ”Efter jobbet”-möten arrangeras tillsammans med Awapatent, Telia, Sparbanken Öresund och Moll Wendén advokatbyrå. Mötena är öppna för Rapidus abonnenter samt våra samarbetspartners gäster. Värd för detta möte är Awapatent.

Arrangemanget är gratis, men vi debiterar en avgift på 300 kronor för den som trots bindande anmälan uteblir. Lämna återbud om du måste, så att någon annan kan få din plats.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.