måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rapidus och Danske Bank i samarbete

|  

Rapidus och Danske Bank lanserar nytt initiativ för att stödja entreprenörer och investerare över Öresund.

Rapidus och Danske Bank har ingått ett partnerskap med målet att stärka banden mellan entreprenörer, företagsledare och investerare i Öresundsregionen. Genom samarbetet kommer Rapidus exklusiva nätverk att utökas till att även omfatta resurser och möjligheter som specifikt gynnar entreprenörskap och ledarskap på båda sidor av sundet.

– Med ett särskilt fokus på riskkapital och nätverkande hoppas vi att vårt samarbete ska ge ett stort värde för alla entreprenörer och företagsledare i regionen. Tillsammans med Rapidus kan vi nu effektivt knyta samman Danske Banks nätverk av affärsänglar med entreprenörer och ledare i Öresundsregionen, säger Niklas Lundqvist, chef för Private Banking på Danske Bank Sverige.

Initiativet kommer att inkludera nya pitch-event kombinerat med Rapidus inspirerande evenemang som frukostmöten och after work-träffar, som alltid är skräddarsydda för att möta nätverksmedlemmarnas intresseområden.

– Jag är mycket glad över vårt nya samarbete med Danske Bank. Våra nätverk på båda sidor om Öresund kompletterar varandra väldigt väl, förklarar Gunnar Wrede, Rapidus chefredaktör.

För mer information, kontakta:
Danske Banks presstjänst
Presstelefon: +46(0)75-248 00 80
Mejl: mediakontakt@johan82867

Rapidus
Gunnar Wrede, chefredaktör
Telefon: +46 (0)70-799 57 43
Mejl: gunnar.wrede@rapidus.se

Från vänster: Petter Arenhag, chef mellanstora företag Danske Bank, Stine Jersie Olsen, chef private banking Danske Bank Growth, Johan Samuelsson, chef private banking södra Sverige Danske Bank, Jan Dahlqvist, delägare Rapidus, Gunnar Wrede, chefredaktör Rapidus, Mona Yadegari, försäljning och event Danske Bank, Nina Berchoux, Danske Bank Growth, Linus Wiebe, ordförande Rapidus, Niklas Pålsson, försäljning Rapidus

Rapidus och Danske Bank lanserar nytt initiativ för att stödja entreprenörer och investerare över Öresund.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.