fredag 21 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

IT-branschen i Öresund håller ställningarna mot Stockholm

Öresundsregionen är fortfarande större än Stockholmsområdet inom IT, mätt i antal sysselsatta. Det visar nya siffror för 1999 som i dag presenteras av IT Øresund tillsammans med forskare från Roskilde Universitetscenter. Sammanlagt 96.143 personer arbetade under året inom IT-branschens olika grenar i Öresundsregionen, att jämföra med 91.274 i Stockholms län. Därmed har avståndet ökat något.

Under 1999 omsatte Öresunds IT-näring 149 miljarder danska kronor, en ökning med nära 50 procent jämfört med fem år tidigare. I omsättningstal är Stockholmsregionen däremot drygt 30 procent större.

I november kunde Rapidus för första gången publicera siffror som visade på ställningen mellan de två IT-regionerna. Siffrorna, som gällde 1998, visade att 90.597 personer var aktiva i IT-branschen på Själland och i Skåne, jämfört med 88.852 personer i Stockholms län.

Skillnaderna är trots allt små och enligt Peter Höjerback, VD för IT Øresund, är poängen med undersökningen främst att visa att Norden har två starka IT-områden och att dessa är ungefär lika stora.

Branschsammansättningen skiljer sig dock åt. Medan IT-handel är ett viktigt inslag i Öresundsstatistiken dominerar IT-konsulter i Stockholm. Handelns ställning beror bland annat på att många utländska IT-koncerner lagt sina nordiska försäljningskontor i Köpenhamn. Strukturen i Skåne liknar på den här punkten mer Stockholm än Köpenhamn.

Inom Öresundsregionen dominerar Själland med 82 procent av de IT-anställda, vilket är en större andel än Själlands genomsnittliga andel av regionens sysselsatta. Detta trots att tillväxten på IT-området varit större i Skåne än på Själland sett under en femårsperiod. Även inom Sverige ligger Skåne, något förvånande, under genomsnittet för andelen IT-sysselsatta, vilket enligt utredarna beror på att Stockholm dominerar den svenska IT-branschen och drar upp snittet.

Öresundsregionen är fortfarande större än Stockholmsområdet inom IT, mätt i antal sysselsatta. Det visar nya siffror för 1999 som i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår