tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Framfab Innovation ny storägare i Trygghetsbolaget i Malmö

Framfab Innovation, ett helägt dotterbolag till Framtidsfabriken AB, går in som ny storägare i Malmöföretaget Trygghetsbolaget, som utvecklar trygg- och säkerhetstjänster för bredbandskunder.

Genom en riktad nyemission får Framfab Innovation omkring 20 procent av ägandet, bekräftar Trygghetsbolagets VD Lars Hansson för Rapidus. Hur många miljoner den nya ägaren betalat för aktierna vill han däremot inte gå in på, eftersom det kan komma att påverka värderingen av bolaget när det är dags att ta in mer kapital i framtiden.

Han vill inte heller kommentera om Framfab Innovation, som är Framtidsfabrikens kuvösverksamhet, nu gått om Framfab-chefen Jonas Birgersson som största enskilda ägare i Trygghetsbolaget.

— Jonas Birgersson har en betydande ägarandel i bolaget, men ingen ägare har en dominerande rösträtt med över 50 procent av rösterna, säger Lars Hansson.

Förutom mer kapital ska den nya ägaren även föra med sig viktiga kunskaper för bolagets fortsatta utveckling, inte minst när det gäller fortsatt kapitalanskaffning, berättar Lars Hansson. Det kommer att bli aktuellt tidigast i höst eller under vintern inför kommersialiseringsfasen.

Jim Prescott, venture manager på Framfab Innovation, tar plats i Trygghetsbolagets styrelse.

Sedan Rapidus senast skrev om Trygghetsbolaget i början av maj har företaget skrivit avtal med Bredbandsbolaget om att Bredbandsbolaget ska sälja Trygghetsbolagets tjänster till sina kunder.

Trygghetsbolaget har också märkt av ett intresse från andra bredbandsoperatörer och på sikt räknar VD Lars Hansson med att samarbeta med fler företag.

— Vi väljer att inte göra det ännu, utan att först utveckla systemet färdigt för Bredbandsbolagets nät. Men sedan kan vi gå vidare med andra, säger han.

Framfab Innovation, ett helägt dotterbolag till Framtidsfabriken AB, går in som ny storägare i Malmöföretaget Trygghetsbolaget, som utvecklar trygg- och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.