måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Öresundsstudenter får rätt till examen på eget språk

Nordiska ministerrådet är på väg att slå fast att studenter inte har rätt att använda sitt skandinaviska modersmål när de tenterar i ett annat nordiskt land. Men i Öresundsregionen tänker universiteten och högskolorna tvärtom.

Hittills har de flesta lärosäten antagit att nordiska studenter har rätt att tentera på sitt eget språk. I den nordiska språkkonventionen står nämligen att var och en får lov att använda sitt skandinaviska språk i kontakt med myndigheter och andra offentliga organ i de andra länderna. Men i själva verket har rättsläget varit oklart och nu ska konventionen uppdateras. 

I utkastet till den nya nordiska språkdeklarationen, som utarbetas på uppdrag av de nordiska samarbetsministrarna, står svart på vitt att rätten att använda sitt eget språk inte gäller för utbildning, undervisning eller vid examen.

Men den förändringen kommer med stor säkerhet inte att slå igenom i Öresundsregionen.

— Förslaget från Øresundsuniversitetet är att vi lokalt inom Öresundsregionen tillåter studenterna att bli examinerade på sina respektive språk, så att danskar till exempel får tentera på danska i Sverige. Det kommer upp i samband med vårt möte med rektorsförsamlingen i början av maj, säger Lars Montelius, direktör för samarbetsorganisationen Øresundsuniversitetet.

Förslaget, som är väl förankrat, är tänkt att göra det lättare för studenter att gå kurser på andra sidan Sundet och ska gälla både muntliga och skriftliga tentor.

— Vi kan klara av att prata skandinaviska med varandra, säger Lars Montelius.

Nordiska ministerrådet är på väg att slå fast att studenter inte har rätt att använda sitt skandinaviska modersmål när de […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.