onsdag 16 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rapidus önskar skön sommar!

Rapidus tar nu några veckors välbehövlig semester. Vi är tillbaka med ordinarie nyhetsbrev igen i augusti. Men dessförinnan ses vi kanske på frukostmötet i Båstad i juli?

Det har varit en riktigt spännande och händelserik vår. De senaste veckorna har vi bland annat rapporterat att Sony Ericsson i Lund börjat nyanställa igen, och kartlagt fördelningen över regionen av de 400 miljoner som Skåne fick från EU:s utvecklingsfond för innovation och nyföretagande.

Intresset för våra frukost- och Efter jobbet”-möten har också varit stort. I maj satte PG Gyllenhammar nytt anmälningsrekord till det som var vår femtionde träff sedan starten.

Vi är väldigt glada för alla nytillkomna och gamla abonnenter som väljer Rapidus för regional bevakning av det innovativa näringslivet. Nu vill vi önska er alla en skön och avkopplande sommar!

/Kristian, Daniella, Erik, Joel, Lisa, Keld, Anna, Anders och Jan

P.S. Rapidus avslöjande i höstas att Apple köpt Polar Rose har ännu inte officiellt bekräftats från någon av parterna. För de som tänkt skicka semestervykort till Polar Rose kan vi dock berätta att bolaget sedan några veckor har en ny postadress registrerad hos Skatteverket:

Polar Rose
c/o Apple AB
Box 1001
101 38 Stockholm

D.S.

Rapidus tar nu några veckors välbehövlig semester. Vi är tillbaka med ordinarie nyhetsbrev igen i augusti. Men dessförinnan ses vi […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.