måndag 24 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Privat miljonkapital finansierar ny cancermedicin från Malmö

Wnt-research AB heter ett nytt Malmöbolag som ska ta fram ett läkemedel mot tumörspridning. Bolaget presenterades i förra veckan för medlemmar av Ideonfonden, bestående av omkring 550 privatpersoner. Men redan har Wnt-research 2,5 miljoner kronor i kassan från privata investerare. Huvuddelen av kapitalet kommer från Kjell Stenberg, som också har investerat i etanolproduktionsbolaget Taurus Energy.

Wnt-research fokuserar inledningsvis på bröstcancer, och det nya kapitalet ska bland annat användas till toxikologiska studier. Bakom bolaget står professor Tommy Andersson vid Universitetssjukhuset MAS och Forskarpatent i Syd AB.

Bolagets lite krångliga namn kommer av ett protein i kroppens celler, kallat Wnt5a. Tommy Anderssons forskargrupp har visat att bröstcancerceller med brist på proteinet blir mer benägna att förflytta sig och ge upphov till metastaser på andra ställen i kroppen. Metastaseringen är ofta avgörande för hur allvarlig cancersjukdomen blir. Wnt5a-proteinet är för stort för att kunna ges direkt som läkemedel, men Malmöforskarna har tagit fram och patenterat en peptid, en liten del av proteinet, som på samma sätt som Wnt5a hämmar cellernas rörelse och spridning.

— I våra djurstudier minskade metastaserna i lungor och lever med mellan 70 och 90 procent, utan någon annan behandling. Den här peptiden kunde vara ett komplement till dagens cancerläkemedel, som inte slår mot att tumörceller rör sig. De riktar sig istället mot andra egenskaper – som att cellerna delar sig snabbare än normalt, säger Tommy Andersson.

Inom två år hoppas han ha tagit peptiden fram till kliniska fas I studier, tester på friska frivilliga.

Av Lisa Kirsebom

Wnt-research AB heter ett nytt Malmöbolag som ska ta fram ett läkemedel mot tumörspridning. Bolaget presenterades i förra veckan för […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.