Börsnoterade Anoto i Lund köper loss svensk-brittiska Covelus egenutvecklade routingteknik. Med förvärvet vill Anoto korta tiden för att ta nya lösningar för digitalt papper och penna till marknaden.
Covelus grundades 2003 och har delvis drivits av tidigare Anoto-anställda. Bolagets huvudkontor ligger i Liverpool och en filial finns i Malmö. Routingtekniken används för att skicka information från Anotos digitala penna via en mobiltelefon till en datorserver. Hur mycket Anoto betalar i affären vill inte VD Anders Norling uppge.
— Men vi gör en bra affär. Det är högst rimliga pengar för oss, säger han.
Redan i dag används Covelus teknik i Anotos produkter. Totalt har Lundabolaget runt 350 försäljningspartners världen över.
— Vi går nu ett steg uppåt i värdekedjan. Köpet är en del i att snabba upp processen för våra partners att ta nya lösningar till marknaden. Vi ska kunna tillhandahålla hela plattformar, så istället för de två till tre år det tar för en partner att utveckla en egen plattform ska de kunna gå in på marknaden efter bara några månader, säger Anders Norling.
Under första kvartalet i år omsatte Anoto 34 miljoner kronor och visade en förlust före skatt på 12,6 miljoner. Anders Norling har målsättningen att kunna presentera vinst för helåret 2008. Anotopennan används bland annat för dokumentation inom vården.
Bland Covelus ägare finns brittiska Merseyside Special Investment Fund och riskkapitalbolaget Enterprise Ventures.
Av Kristian Svensson