Nordiska Ministerrådet kommer genom sitt så kallade Gränshinderforum bara att lösa specifika Öresundsbarriärfrågor om det inte går att fatta gemensamma beslut för hela Norden. Det gör ministerrådets rådgivare, Johan Lindblad, klart knappt ett halvår efter att rådet övertog 51 olösta barriärfrågor från den danska och svenska regeringen.
— Om det är möjligt att hitta nordiska lösningar är det att föredra, och bara i nödfall ska vi göra tvåstatslösningar, säger Johan Lindblad.
Det var den 17 december i fjol som en arbetsgrupp, tillsatt av de svenska och danska arbetsmarknadsministrarna, kom fram till att de bara kunde enas om att lösa tre av 54 listade gränshinder. Det gällde frågor om A-kassa, rehabilitering för sjukskrivna och socialförsäkring – samt övriga löpande informationsfrågor. Resten av frågorna skulle Nordiska Ministerrådet ta sig an genom Gränshinderforum, som arbetar på uppdrag av de nordiska statsministrarna.
Foreningen Öresundsborger anser att barriärfrågorna parkerats hos Nordiska Ministerrådet för att det ska se snyggt ut. Men trots att de ännu inte löst en enda av frågorna håller inte Johan Lindblad med om att rådet sinkar lösningar.
— Vi vill se vad som är realistiskt att lösa, säger han.
Efter senaste mötet i Gränshinderforum, där det enligt Johan Lindblad inte pratades så mycket om Öresundsfrågor, bokades ett nytt möte som ska handla om den dansk-svenska regionen. Den 30 maj ska Sveriges representant i forumet, Pia Kinhult, och Danmarks representant, Ole Stavad, ha frukostmöte med Öresundskomiteen för att prata igenom Öresundsproblemen.
Senare samma dag ska Gränshinderforum fokusera på att få till stånd gränsöverskridande nordiska godkännanden av kvalifikationer inom el-branschen. De ska också se över enklare regler för förnyelse av körkort när man bor utomlands. Dessutom ska de diskutera hur de kan jobba förebyggande mot gränshinder i de nordiska ländernas framtida lagstiftning.
Men om de kommer överens i de här frågorna har Gränshinderforum enbart befogenhet att begära att regeringarna ska bekämpa barriärerna.
Johan Lindblad på Nordiska ministerrådet kan ännu inte säga något om när det kan komma en ny lista med barriärer som ska bekämpas i Norden och/eller Öresundsregionen.
Av Keld Broksø