onsdag 18 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rekordvolymer för Skånes banker – men vinsterna varierar

2007 blev ett rekordår för Skånes sparbanker. Med ökningar i affärsvolymen på mellan 6 och 27 procent slog de fem största bankerna alla tidigare toppnoteringar. Mest dramatisk blev tillväxten för Sparbanken 1826, tidigare Kristianstad sparbank, som nu på allvar tar upp kampen som Skånes näst största sparbank.

Bankens affärsvolym, alltså den totala mängden pengar som lånades in och ut, växte från 26,9 miljarder kronor 2006 till 34,3 miljarder förra året. Även om man räknar bort fjolårets fusion med Tyringe Sparbank blir ökningen drygt 15 procent, enligt Bo Bengtsson, VD på Sparbanken 1826.

Köpet i januari av sju Swedbankkontor i nordöstra Skåne puttar upp Sparbanken 1826 ytterligare, till en affärsvolym på 44-45 miljarder kronor, uppger Bo Bengtsson. Färs & Frosta, med en volym på 45,1 miljarder kronor 2007, får därmed allvarlig konkurrens om titeln som länets näst största sparbank.

— Vi hade ett fantastiskt bra år, med stor optimism i norra Skåne. Men det gäller att vi har tillväxt även här framöver. Vi har det lite tuffare på så sätt, när de i andra delar av Skåne lånar ut pengar till en villa måste vi låna ut till två för att få samma genomslag på affärsvolymen, säger Bo Bengtsson.

Störst är fortfarande Lundabaserade Sparbanken Finn, som ökade sin affärsvolym med drygt 11 procent till 52,7 miljarder kronor.

— Vi upplever en god marknadssituation även om vi hade en viss dämpning under hösten när börsen gick ner, säger Sparbanken Finns VD Lars-Erik Skjutare.

Men liksom för flera av Skånes sparbanker blev 2007 ett resultatmässigt mellanår för Sparbanken Finn. Efter investeringar och datorhaverier slutade resultatet före skatt på 131 miljoner kronor, 38 miljoner lägre än 2006. Resultatet för Sparbanken 1826 stannade på 152,7 miljoner kronor, nästan identiskt med året före. Investeringar i ett krånglande IT-system låg även bakom Ängelholmsbaserade Sparbanken Gripens förlust på 88 miljoner kronor före skatt.

Däremot ökade Sparbanken Syd i Ystad vinsten till 84 miljoner kronor innan finansiella transaktioner, vilket är nära tio procent högre än motsvarande siffra förra året, uppger ställföreträdande VD Lars Andersson till Rapidus. Allra bäst gick dock Färs & Frosta som med 209 miljoner kronor i vinst slår Sparbanken Finn på fingrarna för andra året i rad.

— Det är ju ingen tävling, som sparbank har vi inget självändamål att tjäna pengar. Vi har gjort en del investeringar i nya kontor, en ny försäkringsmäklarbyrå och så vidare som vi hoppas ska bära frukt inom 1-2 år, säger Lars-Erik Skjutare.

Gemensamt för de banker Rapidus talat med är att de i ljuset av börsoron inte räknar med att kunna fortsätta tillväxten i riktigt samma takt under 2008.

Av Erik Olausson

2007 blev ett rekordår för Skånes sparbanker. Med ökningar i affärsvolymen på mellan 6 och 27 procent slog de fem […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad