För ett år sedan hade Sigmas helägda dotterbolag Sigma Kudos ett 30-tal teknikkonsulter i södra Sverige, varav de flesta i Malmö. Nu är de 50 och ska utökas med tio till innan sommaren.
Främst har expansionen skett i Karlskrona där en 45-miljonersorder från telekombranschen fick bolaget att öppna kontor i maj. Men även i Malmö har antalet anställda ökat och fokus framöver ligger på den svenska sidan av Öresundsregionen, uppger Fredrik Slätterhed, operativt ansvarig för Sigma Kudos i södra Sverige. Speciellt tittar bolaget på Helsingborg där moderbolaget Sigma redan har kontor.
Sigma Kudos, som specialiserat sig på informations- och dokumentationshantering för telekom- och fordonsindustrin, har i dag drygt 500 anställda varav hälften i Sverige. Bolaget finns representerat i nio länder, däribland Tyskland och Finland. Men någon Danmarkssatsning är inte aktuell, uppger Fredrik Slätterhed.
— Arbetslagstiftningen är annorlunda i Danmark, det är ungefär lika flexibelt där att ha anställda som det är att ha konsulter i Sverige. Så det har gett bättre utdelning att expandera i Sverige, säger han.
Sigmakoncernen som helhet hade 2007 en omsättning på 1.376 miljoner kronor och gjorde en vinst på 25 miljoner. Resultaten för dotterbolagen redovisas inte separat, men de fyra förvärvade bolag som tillsammans med Sigma Informationsdesign bildade Sigma Kudos i januari förra året hade 2007 en sammanlagd förlust på 4,1 miljoner kronor.
Av Erik Olausson