måndag 16 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Forskare, tuppar och glas prisades i Lund

Kontraktforskningsbolaget Commitum blev årets nyföretagare i Lund, när priset i dag delades ut i Lunds rådhus på näringslivsdagen. Utmärkelsen årets företagare gick till Tockafarmarens Ungtupp och årets Lundaköpman blev Göran Hansson från Hasselgrens Glas & Porslin.

— I år har det inte varit svårt att utse årets nyföretagare. Det rådde en stor samstämmighet i styrelsen om att välja Commitum, säger Arne Berge, företrädare för NyföretagarCentrum i Lund som valt ut pristagaren.

Commitum grundades och ägs av Camilla Andersson, Fredrik Hansson och Carina Hefvelin. Företaget startade 2006 och har på två år växt till 16 anställda. Omsättningen från det senaste halvårsbokslutet var 8,7 miljoner kronor, och på årsbasis räknar bolaget med en total omsättning på ungefär 13 miljoner. Commitum har just nu 36 kunder, framförallt i läkemedelsindustrin.

— Vi vill både öka spridningen och antalet kunder, samtidigt som vi siktar på att ha en återköpsfrekvens på nära 100 procent, säger Fredrik Hansson, som själv har över 20 års erfarenhet i branschen.

Hans kollegor Camilla Andersson och Carina Hefvelin har båda tidigare arbetat på TFS Trial Form Support, som är ett bolag i samma bransch.

— Men vi längtade tillbaka till det lilla. Eftersom vi tre trivdes bra tillsammans så drog vi igång Commitum, säger VD Carina Hefvelin.

Ett av dagens två andra prisade bolag är Tockafarmarens Ungtupp. Företaget startade 1993 och är kanske mest känd för sin tuppkorv, som serverades på förra årets Nobelmiddag. Omsättningen var i fjol 2,5 miljoner kronor.

Årets Lundaköpman, Göran Hansson från Hasselgrens Glas & Porslin, fick priset för att han under lång tid varit en av Lunds mest framstående köpmän.

Av Anders Frick

Kontraktforskningsbolaget Commitum blev årets nyföretagare i Lund, när priset i dag delades ut i Lunds rådhus på näringslivsdagen. Utmärkelsen årets […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Övertecknat i Arrowlake

    Finansmannen Jan Barchan via Briban Invest och Salén-gruppen kliver in som nya ägare i ozonbolaget Arrowlake. – Pengarna från emissionen öppnar för större installationer, säger vd Fredrik Bernshed.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.