Det dansk-egyptiska företaget Quardlock ska nu öppna kontor i Egypten. Quardlock är ett företag som ägs gemensamt av det danska biometriföretaget Quard Technology i Roskilde och mjukvaruföretaget Softlock från Egypten, som i höstas skrev under ett samarbetsavtal. På Quardlocks kontor i Egypten ska de bland annat ha support, viss utveckling och produktion.
Quardlock har goda förhoppningar om att bli sponsrade av den danska regeringen genom IFU, Industrialiseringsfonden for Udviklingslandene.
— Vi räknar med att dra igång före sommaren och starta med fem personer på plats. Efter sommaren hoppas vi att produktionen kommer igång, vilket är målet med detta joint venture. Storleksmässigt kommer vi på sikt att vara ungefär 20 personer, säger Uffe Clemmensen, VD och medgrundare av Quard.
Quard har tagit fram en säkerhetsdosa, där fingeravtryck används som personlig identifikation istället för en kod.
— Vi är först i världen med att låta en biometrisk lösning generera koder som sedan går att använda på säkerhetsdosan, säger Uffe Clemmensen.
Enligt Uffe Clemmensen diskuterar de också med en svensk partner i bankbranschen om att byta ut bankens nuvarande säkerhetslösningar mot en biometrisk variant. Quard har Bispebjerg Hospital som demonstrationspartner, och på sjukhuset drar ett skarpt projekt igång den 1 maj. Då ska läkare som arbetar på distans använda Quardsofts utrustning.
— Det är ganska så tuff konkurrens i banksektorn, men vi tror också mycket på säkra lösningar i hälsosektorn samt för alla de som arbetar på distans. Bara i Danmark finns det 600.000 personer som ibland arbetar hemifrån, säger Uffe Clemmensen.
Som styrelseordförande för Quard sitter Christer Bergman, som tidigare var VD för Precise Biometrics i Lund. Det är inte klart ännu om han också kommer att vara med i styrelsen för Quardlock.
Av Anders Frick