lördag 14 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Förbränningssimulanter fortsätter positiv utveckling

Mjukvaruföretaget Loge har i dagarna lämnat Ideon Innovation och fortsätter att leverera ett positivt resultat. Bolaget har inte avslutat räkenskaperna för 2007 än, men räknar med en omsättning på omkring 2,5 miljoner kronor och ett överskott på cirka 200.000.

— Vi har haft ungefär samma omsättning sedan starten. I år har vi tagit lite större utvecklingskostnader. Vi bygger ju för framtiden, säger arbetande styrelseordförande Martin Tunér.

Loge, Lund Combustion Engineering, startades 2005 som en spin-off från forskning inom förbränningsteknik vid Lunds Universitet, vilket innebar att det fanns kunder och kontakter att bygga på direkt från starten. Även 2006 redovisade bolaget ett positivt resultat.

Loges ledning ser goda utvecklingsmöjligheter för bolagets produkter och tjänster.

— Potentialen är väldigt stor. Vi räknar med att kunna göra ett lite bättre resultat under 2008 och 2009 borde kunna blir ett riktigt bra år när licensförsäljningarna kommer i gång på allvar, säger Martin Tunér.

Bolagets produkt heter DARS (Digital Assesment of Reactive Systems) och är ett datorverktyg för att simulera fysiska och kemiska processer, till exempel hur atomer och molekyler reagerar med varandra vid förbränning.

Bolaget har sina främsta kunder inom motorindustri och kretskortsindustri i Europa och USA. Loges datorsimulering kan användas för att på atomnivå simulera hur man belägger ytor. Den tekniken används i dag av deras kunder inom kretskortsindustrin, men Loge utvecklar också en sådan simulering för ytbeläggning i solceller.

Loge har ingen säljorganisation, utan samarbetar med mjukvaruföretagen CD-Adapco och CDAJ som säljer deras produkter. Den första kommersiella produkten från Loge kom på marknaden för cirka ett år sedan.

I dag är tre personer anställda på Loge. Eftersom bolaget har ett nära samarbete både med Lunds universitet och med Cottbus Universität i Tyskland finns det också examensarbetare och ibland forskare på företaget. Efter flytten till Ideon Beta kommer det finnas plats för ett tiotal personer på företaget, något som kommer att behövas enligt Martin Tunér.

Loge ingår också i den nya virtuella inkubatorn Sweden Cleantech Incubators.

— Det känns faktiskt som om vi är en rätt så viktig pusselbit i den miljön. Om kunden genom våra beräkningar kommer på hur man gör en renare motor så har det stor inverkan på miljön, säger Anders Borg, utvecklare på Loge.

Grundaren och VD Fabian Mauss står i dag som ensam ägare till Loge och bolaget har inga planer på att ta in kapital utifrån. Fabian Mauss grundade Loge tillsammans med Raffaella Bellanca och Per Amnéus.

Av Malin Nävelsö

Mjukvaruföretaget Loge har i dagarna lämnat Ideon Innovation och fortsätter att leverera ett positivt resultat. Bolaget har inte avslutat räkenskaperna […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad