Det finska konsultbolaget Flander, som specialiserat sig på tester av mjukvara till telekomindustrin, har öppnat kontor i Malmö. Några personer är redan på plats och till årets slut ska kontoret ha tio anställda ingenjörer.
— Det finns ju väldigt intressanta företag för oss i Malmöregionen. Ericsson och Sony Ericsson så klart, men även andra utvecklare av mobila applikationer och plattformar, säger Sam Olnén, VD för bolagets svenska gren.
Liksom flertalet i bolagets ledning och styrelse har Sam Olnén en mångårig bakgrund på Nokia.
Flander, med huvudkontor i Tammerfors, har vuxit kontinuerligt sedan starten 1997. Under 2007 öppnade de både sitt första Sverigekontor i Kista norr om Stockholm och en ny testanläggning i Peking. Bolaget har i dag närmare 350 anställda och hade en omsättning på cirka 20 miljoner dollar under förra året, uppger Sam Olnén.
Flander ägs till största delen av grundarna samt till drygt 30 procent av det nordiska riskkapitalbolaget CapMan.
Av Erik Olausson