Kort sagt: “Precise Biometrics vid ett vägskäl – nästa år avgörande”
Så löd rubriken på Rapidus snabbanalys inför 2007, då Lundabolagets nya koncernchef Thomas Marschall precis hade börjat sitt jobb. Första tiden efter hans tillträde präglades av nedskärningar och nya strategier, med planen att bli ett lönsamt företag under 2009.
Nu är hans första räkenskapsår till ända. Rapidus har granskat ännu ett förlustår och analyserar vad som egentligen hänt sedan Marschall tog över rodret.
Av Kristian Svensson och Thomas Frostberg
Det är inte svårt att bli upphetsad av Precise Biometrics produkter för identifiering med hjälp av fingeravtryck. James Bond-vibbarna är uppenbara när dörrlåset klickar till efter att fingret dragits över läsaren. Men bolagets aktieägare har lätt att hålla sig för skratt. Bara under det senaste året har aktiekursen mer än halverats.
I analysen för ett drygt år sedan skrev Rapidus bland annat: “Stillastående försäljning, fortsatta förluster i mångmiljonklassen, största ägaren har sålt halva innehavet och dessutom har både grundaren och VD:n hoppat av sina jobb. Förutsättningarna kunde varit bättre.” Komponenterna är i stort sett de samma i dag, med skillnaden att nu har försäljningen närmast halverats och både största ägaren Odin fonder och grundaren Christer Fåhraeus har sålt hela sina innehav.
Sedan starten 1997 har Precise Biometrics aktieägare levt på hoppet att biometrisk identifiering ska bli något stort. I slutet av 2006 var det dock dags för VD-byte: ut Christer Bergman, in Thomas Marschall. Nu skulle det tänkas om, med ökat fokus på säljet.
Den nya strategin innebar att försäljning av licenser prioriterades och mindre krut lades på hårdvaruförsäljning. Totalt sett skulle marknads- och försäljningsinsatserna öka, men organisationen behövde också bantas. I slutet av 2006 kom beskedet att personalstyrkan skulle minskas med en fjärdedel.
I bokslutet för 2006 gjordes något av en storstädning. Nedskrivningar och engångskostnader för totalt 37,3 miljoner kronor togs, däribland en sänkt värdering av det kinesiska samriskbolaget Smart Unicorn Solutions. Thomas Marschall lovade att 2007 skulle innebära en “väsentlig förbättring av nettoresultatet”.
Med tanke på de massiva engångskostnader som togs 2006 kan det inte ha varit något större problem att leva upp till det löftet. När bokslutskommunikén för 2007 släpptes under torsdagen visade bolaget en betydligt lägre förlust än året före. Problemet är att försäljningen gått in i väggen.
Omsättningen rasade till 24,8 miljoner kronor under 2007, jämfört med 47,7 miljoner under 2006 och 45 miljoner under 2005. Thomas Marschall medger att försäljningen inte ens nådde upp till det försiktiga budgetmålet, men hävdar att den försäljning som gått förlorad ändå inte var lönsam. Han tycker att bolaget står på en bra grund inför 2008.
Under 2007 minskade förlusten till 35,3 miljoner kronor, från 90,9 miljoner året före. Det kan låta som en klar förbättring, men räknar man bort de engångskostnader som togs 2006 – och personalreduktionen som ger årliga besparingar runt 15 miljoner – framträder bilden av ett företag som ännu inte har lyckats hitta vägen till lönsamhet.
Den tanken verkar ha slagit fler. Grundaren och storägaren Christer Fåhraeus lämnade under fjolåret skutan. Han valde att sälja alla sina aktier, trots att han bara fick ut en bråkdel av vad innehavet en gång varit värt. För bara några veckor sedan sålde också den tidigare största ägaren Odin fonder ut det sista av sitt innehav. Under de senaste månaderna har dessutom ett par nyckelpersoner hoppat av verksamheten, utvecklingschefen Ola Svedin och kommunikationschefen Ann-Sofi Höijenstam.
För att utvecklingen ska vända och bolaget bli lönsamt 2009, vilket är Marschalls uttalade mål, måste nu försäljningen ta fart. Några ytterligare besparingar går inte att göra. Frågan är bara hur försäljningen ska öka. På den frågan ger företagsledningen inga klara svar, men pekar på några nyckelområden.
* Nationella ID-kort. Under 2007 vann Precise Biometrics två upphandlingar i nationella ID-kortsprojekt. Målet för innevarande år är att landa ytterligare två till fyra projekt.
* ID-kortslösningar för myndigheter och företag.
* Bankkort där biometri ersätter PIN-koden.
* Inbyggda lösningar, som i samarbetet med japanska Oki Electric Industry där tekniken byggs in i chip som kan användas i betalningsterminaler och datortillbehör.
* SIM-kort till mobiltelefoner.
Men enligt Thomas Marschall handlar det bara om pilotinstallationer inom dessa områden under 2008. Undantaget är nationella ID-kort, som kan generera större affärer. Intressanta förhandlingar pågår, potentialen är stor, men de stora intäkterna dröjer.
Budskapet känns välbekant. Precise Biometrics har många gånger tidigare talat om lovande projekt, som sedan visat sig dra ut på tiden och inte infria förväntningarna. Ingenting i bolagets planer för 2008 ger konkreta bevis på att det kommer bli annorlunda den här gången.
Det vore förstås fantasilöst att upprepa rubriken inför 2007 och säga att det kommande året är avgörande för Precise Biometrics. Men faktum är att så är fallet. Med nuvarande förluster räcker pengarna nämligen året ut, men inte mycket längre.