Universitetssjukhuset i Maastricht i Holland avbryter en studie där intensivvårdspatienter äter probiotika från Probi i Lund. Anledningen är att patienter i en annan probiotikastudie haft högre dödlighet än kontrollgruppen.
Det är än så länge oklart vad som orsakat de oväntat många dödsfallen. Produkterna i studien, som utförts i holländska Utrecht, har enligt Probis VD Michael Oredsson inte någon koppling till Probis bakterier. Studien i Maastricht, där Probis produkter ingår, stoppas av försiktighetsskäl.
De patienter som visade en högre dödlighet led av akut inflammation i bukspottkörteln, vilket är en livshotande sjukdom. Nu väntar Michael Oredsson på en analys om vad som orsakat dödsfallen. Han hoppas få besked inom några veckor, för att sedan få klartecken att Probis studie kan fortsätta.
— Det är naturligtvis inte bra att vi behövt pausa studien, säger Oredsson.
Probi uppger att dess probiotika testats i fler än 25 studier på människor och ätits av miljontals personer utan några rapporterade biverkningar. De nyttiga bakterierna finns bland annat i Skånemejeriers hälsodryck Proviva.
Under januari till september i fjol omsatte Probi 30,6 miljoner kronor. Bolaget redovisade en vinst på 4,8 miljoner efter skatt under perioden. Företagets aktie handlas på Stockholmsbörsen.
Av Kristian Svensson