måndag 24 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Peab gör mångmiljonklipp – köper förlust av ProstaLund

Medicinteknikbolaget ProstaLund säljer sin samlade förlust på 305 miljoner kronor för att finansiera verksamheten ytterligare några månader. Köpare är den noterade byggkoncernen Peab, som kan tjäna drygt 60 miljoner kronor på förlustavdragen. Det avslöjar en initierad källa för Rapidus.

— Jag kan inte kommentera det, säger Mats Leifland, vice VD och ekonomichef på Peab.

ProstaLund har utvecklat en metod för att behandla godartad prostataförstoring med mikrovågor. Försäljningen har gått trögt och mer pengar behövs. Istället för att vända sig till aktieägarna med en nyemission säljer bolaget nu sina förluster till ett vinstrikt företag som kan använda dem till att minska skatten. Det är en komplicerad transaktion:

Ett nytt holdingbolag blir ägare till det gamla ProstaLund. Den egentliga verksamheten i ProstaLund förs över till det nya bolaget. Det gamla ProstaLund – vars förluster kan ge 85 miljoner kronor i sänkt skatt beräknat på 28 procents bolagsskatt – säljs och intäkten tillfaller holdingbolaget, det nya ProstaLund.

ProstaLunds VD Ulf Rosén säger att affären ska vara färdig i februari. Han bekräftar också att det är klart med köpare, men vill inte uppge vem. Rapidus källa uppger dock att det handlar om börsnoterade Peab i Förslöv.

— Vi kommenterar aldrig förvärv av sådana företag innan vi genomfört dem, säger Mats Leifland.

Affären betyder runt 20 miljoner kronor i intäkter för ProstaLund – pengar som tar firman till försommaren, enligt Ulf Rosén. Peab, som under januari till september i fjol genererade ett rörelseresultat på 789 miljoner, kan spara över 60 miljoner. Största ägare i Peab är grundarna Mats och Erik Paulsson samt finansmannen Karl-Axel Granlund.

ProstaLund har bara ett par anställda kvar i Lund. De sysslar med logistik och komponenttillverkning. Huvudkontoret flyttades för drygt ett år sedan till Uppsala. Bolagets aktie handlas på Alternativa Aktiemarknaden.

Av Kristian Svensson

Medicinteknikbolaget ProstaLund säljer sin samlade förlust på 305 miljoner kronor för att finansiera verksamheten ytterligare några månader. Köpare är den […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.