måndag 24 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Scalados bildmjukvara i över 150 miljoner mobiler – räknar med vinst i år

Från 100 till 150 miljoner mobiltelefoner och nära dubblad försäljning till cirka 30 miljoner kronor. Det är facit när Ideonbolaget Scalados VD Mats Jacobson summerar 2007. I år är målet att visa vinst.

— Det har varit ett fantastiskt år då vi börjat jobba med Motorola och fått några nya kunder på listan, bland annat LG. Dessutom har vi distributionsavtal med Symbian som är stor leverantör till smartphonemarknaden, säger Mats Jacobson.

Scalado utvecklar mjukvara för att hantera bilder i mobiltelefoner. Största kund är fortfarande Sony Ericsson, som varit med längst, men Samsung är stark tvåa. Scalados mjukvara finns hittills i cirka 25 miljoner Samsungtelefoner.

I dagsläget jobbar Scalado med åtta olika kunder. Det tar normalt 12-18 månader från avtal tills den första telefonen finns på marknaden, även om LG kom ut med sin första Scaladomodell i förra veckan – bara några månader efter undertecknandet.

För 2008 tror Mats Jacobson på fortsatt stark tillväxt och räknar med att finnas i ytterligare 100 miljoner telefoner vid årets slut. Japan är en viktig marknad där man hittills främst funnits via Sony Ericsson, men nu skrivit avtal med en ny partner för att växa på fler fronter. Dessutom överväger bolaget att öppna kontor i USA. Sedan tidigare har man ett litet kontor med två utsända i sydkoreanska Suwon, söder om Seoul.

När bolaget också närmar sig lönsamhet kan det bli aktuellt med ägarförändringar. I dag kontrollerar det danska riskkapitalbolaget NorthCap 47 procent av bolaget. Övriga större ägare är Industrifonden, TeknoSeed och grundarna. Hur intresserade ägarna är av en försäljning vill Mats Jacobson inte kommentera, men enligt uppgifter till Rapidus var det nära att bolaget fick en ny ägare strax före årsskiftet.

Av Thomas Frostberg och Anders Frick

Från 100 till 150 miljoner mobiltelefoner och nära dubblad försäljning till cirka 30 miljoner kronor. Det är facit när Ideonbolaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.