Årets upplaga av affärsplanstävlingen Venture Cup Syd är framme vid första etappmålet. Vid en prisutdelning i morgon kväll utses tio finalister samt tre studentpristagare i södra Sverige. Men antalet tävlingsbidrag har minskat till 162 i år, jämfört med 172 i fjol.
— Högkonjunkturen påverkar. För några år sedan när vi var ute och värvade var vi i praktiken själva. Nu står många stora företag och samlar in CV:n, säger Sara Cederlund, regionchef på Venture Cup Syd.
På den danska sidan av Öresund har tävlingen däremot gått starkt framåt. Årets upplaga har lockat 175 deltagare.
— Vi har vuxit med 67 procent sista året. Vi har bara universitetsstuderande med i tävlingen och märker inte av högkonjunkturen på samma sätt, säger Trine Nygaard Hansen, regionchef på Venture Cup i Storköpenhamn.
Svenska Venture Cup Syd gör i år en särskild satsning på studenter, vilket bland annat syns i de tre studentpriserna. Tävlingen brukar locka många studenter i den första fasen, medan exempelvis forskare och doktorander tenderar att komma in senare. Branschmässigt kan man i år se att IT och mjukvara är på väg tillbaka mot toppen. I fjol var livsmedel ett mycket starkt kort, men det syns inte lika mycket i år enligt, Sara Cederlund.
Venture Cup i Danmark samt Venture Cup Syd startade år 2000 som ett Öresundsinitiativ. Sedan 2003 har tävlingen drivits på nationell basis.
Av Malin Nävelsö