lördag 19 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Prisat medicinteknikbolag söker minst 15 miljoner

Medicinteknikföretaget Carponovum i Lund har inlett en ny finansieringsrunda för att skaffa kapital till en klinisk studie av en ring som ersätter stygn vid en tjocktarmsoperation. Genom nyemissionen hoppas företaget ta in 15-20 miljoner kronor.

— Vi behöver ett omfattande kapital för att ta vår produkt till marknaden, säger Carponovums VD och grundare Anders Grönberg.

Pengarna ska användas för att finansiera kliniska studier av företagets egenutvecklade produkt, en elastisk ”snabbkoppling” som används för att skarva ihop tarmen vid en så kallad resektion i tjocktarmen. Operationen utförs för att avlägsna en polyp eller cancertumör. Tarmkopplingen har testats på grisar, men ännu har inga humanförsök utförts.

— Just nu letar vi efter den rätta patienten, säger Anders Grönberg, kirurg och tidigare överläkare vid Helsingborgs lasarett.

Försöksoperationerna har bland annat visat att metoden minskar risken för läckage och infektioner som ofta uppstår efter ett operativt ingrepp i tjock- och ändtarmen. Enligt Anders Grönberg, som arbetade som konstruktör innan han utbildade sig till läkare, kan det på sikt betyda att opererade patienter slipper en så kallad påse på magen.

— Läckage är oerhört svårt att diagnostisera eftersom man inte sällan måste öppna upp och titta efter. Ytterligare kirurgiska ingrepp kan dessutom vara riskfyllda för äldre patienter, säger Anders Grönberg, som ser stor potential för sin uppfinning.

Cancer i tjock- och ändtarmen är den tredje vanligaste cancerformen i världen. Värst drabbade är människor i USA, Australien, Japan och länder i västra Europa. Att avlägsna tumören med ett kirurgiskt ingrepp är den vanligaste behandlingsmetoden.

— Omkring 5 000 kolorektala canceroperationer utförs världen över per tio miljoner invånare och år, säger han.

Carponovum grundades för snart två år sedan av Anders Grönberg och hans forskarkollega Henrik Thorlacius, docent vid Lunds universitet och kirurg på Universitetssjukhuset MAS i Malmö. I maj förra året vann de Skånes innovationspris för sin uppfinning. Carponovum utnämndes även till Årets avknoppningsföretag 2006 av Connect Sverige, och i höstas vann Anders Grönberg och Henrik Thorlacius Skapastipendiet på 300.000 kronor som varje år delas ut av Svenska Uppfinnareföreningen.

Carponuvums system, som består av ringen RapAn och apparaten FixAid, tillverkas av Elos Medical. Ytterligare två produkter utvecklas av företaget. Inom två år ska Carponovums system finnas på marknaden, och bolaget räknar med att gå med vinst 2011.

Tidigare i år tog Carponovum in omkring fyra miljoner kronor från13 affärsänglar. Anders Grönberg och Henrik Thorlacius är i dag huvudägare och äger vardera 35 procent av aktierna. Lunds universitets holdingbolag LUAB äger åtta procent, och resterande 22 procent ägs av affärsänglarna.

I styrelsen sitter bland andra Leif Smeby, tidigare forskningsdirektör inom medicinteknikkoncernen Gambro, Dansjö Medicals tidigare VD Per Sjöberg och Jonas Gulliksson från den Malmöbaserade advokat- och patentbyrån Ström & Gulliksson.

Av Sara Assarsson

Medicinteknikföretaget Carponovum i Lund har inlett en ny finansieringsrunda för att skaffa kapital till en klinisk studie av en ring […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.