söndag 27 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ekonomichefen lämnar Avensia

Avensia Innovations ekonomichef, Kamilla Hassander, slutar. Hon började i universitetetsavknoppningen Luvit för sju år sedan, gick från redovisningschef till ekonomichef och blev slutligen VD fram till i våras, då företaget gick ihop med Avensia och INXL.

Sedan dess har hon återigen haft posten som ekonomichef och säger att det inte ligger någon dramatik bakom hennes val att sluta.

— Jag känner att jag har varit med om väldigt mycket under min tid här. Det känns bra med stabila ägare och jag har gjort så mycket som man kan på Luvit, säger Kamilla Hassander.

— Vi har en bra relation, och Kamilla kommer att vara kvar fram till 28 februari nästa år, för att säkra bokslutet, säger Per Wargéus, VD på Avensia innovation.

Av Anders Frick

Avensia Innovations ekonomichef, Kamilla Hassander, slutar. Hon började i universitetetsavknoppningen Luvit för sju år sedan, gick från redovisningschef till ekonomichef […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen från kris till tillväxt

    E-handelsjätten BHG Group visar tillväxt igen efter tio kvartal av fall. Rapidus har träffat vd Gustaf Öhrn som berättar hur han styrt bolaget genom ett omfattande stålbad – och hur koncernen nu ska växla upp.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    ,
    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.