lördag 26 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ideonfonden och Teknoseed investerar i miljöteknikbolag

Ideonfonden, vars kapital kommer från cirka 550 privatpersoner, gör sin fjärde investering sedan starten när Nanofreeze Technologies i Lund senare i dag offentliggör att bolaget tagit in 7,4 miljoner kronor i riskkapital.

Pengarna kommer till lika delar från de båda riskkapitalbolagen Northzone Ventures och Teknoseed, där Ideonfonden är en av investerarna i det senare.

Nanofreeze Technologies grundades 2005 kring en uppfinning som forskaren Magnus Larsson, doktor i det fasta tillståndets fysik, tagit fram. I korthet handlar det om ett chip som kan transportera värme och användas för att kyla datorer, mobiltelefoner och annan elektronisk utrustning.

Tekniken fungerar ungefär som dagens bärbara kylskåp med så kallade Peltierelement, men har 10-15 gånger högre effektivitet och skulle även kunna ersätta kompressorn i vanliga kylskåp när den är färdigutvecklad kring år 2010. Värmen i en bilmotor kan också omvandlas till el.

— Det vi tar in nu är kapital för att kunna fortsätta utvecklingen och bygga det första fullskaliga elementet i labmiljö. Pengarna ska räcka i 1,5 år och då ska vi ha en bra bas för industrialiseringen, säger VD Nicklas Larsson.

Nanofreeze Technologies sitter i företagsinkubatorn Ideon Innovation och har fyra anställda. En person till kommer att anställas i den här fasen, medan Nicklas Larsson räknar med att dubbla personalen i nästa steg av bolagets utveckling.

Av Thomas Frostberg

Ideonfonden, vars kapital kommer från cirka 550 privatpersoner, gör sin fjärde investering sedan starten när Nanofreeze Technologies i Lund senare […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen från kris till tillväxt

    E-handelsjätten BHG Group visar tillväxt igen efter tio kvartal av fall. Rapidus har träffat vd Gustaf Öhrn som berättar hur han styrt bolaget genom ett omfattande stålbad – och hur koncernen nu ska växla upp.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    ,
    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.