söndag 27 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmöbolag samarbetar om dubbelnominerad web 2.0-produkt

Mjukvaruföretaget Mindroute börjar samarbeta med ett annat Malmöföretag, kommunikationsbyrån Good Old. Tillsammans ska de sälja Incentive, Mindroutes plattform för bloggar och wiki som installeras och används internt på företag.

Nästa vecka tävlar Incentive om två tunga IT-priser, dels i kategorin ”Årets svenska IT-produkt” på Guldmusengalan i Stockholm, dels i fyra olika kategorier på Microsofts TechFest i Köpenhamn där de 50 mest innovativa produkterna från norra Europa utnämns.

— Det är många som likställer bloggar med skräp, men Good Old är bra på att förklara affärsnyttan med web 2.0, säger Rickard Hansson, VD på Mindroute.

I samarbetet om Incentive står Mindroute för tekniken och Good Old för att kundanpassa lösningarna. I dagsläget finns inga konkurrerande svenska lösningar, enligt de båda bolagen.

— Över tid bygger man upp en enormt stor kunskapsdatabas internt på företag, som kan användas till exempel för nyanställda och liknande. Det blir som uppslagsverket Wikipedia, fast internt, säger Rickard Hansson.

Kärnan i det som kallas för web 2.0 är bloggar och wikisidor. Blogg är dagboksliknande webbsidor som uppdateras ofta. Wiki är webbsidor med information, som kan redigeras av vem som helst. Web 2.0 är ofta användbara verktyg för företag, men nackdelen med de flesta befintliga lösningar är att de ligger på servrar utanför företagets kontroll. Incentive ligger inne på företagens egen server och är mer svåråtkomlig för hackare.

Många liknande gratislösningar är skrivna med öppen källkod, programmerade med PHP och med MySQL som databas. Incentive är däremot helt Microsoftbaserat, programmerad i .NET och använder databasen Microsoft SQL Server.

Incentive används bland annat på Sony Ericsson, som en dygnet runt-öppen anslagstavla för projekt med medarbetare över hela världen. Andra kunder är Ikanobanken, BTJ, Hachette förlag och Apptus Technologies.

Av Anders Frick

Mjukvaruföretaget Mindroute börjar samarbeta med ett annat Malmöföretag, kommunikationsbyrån Good Old. Tillsammans ska de sälja Incentive, Mindroutes plattform för bloggar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen från kris till tillväxt

    E-handelsjätten BHG Group visar tillväxt igen efter tio kvartal av fall. Rapidus har träffat vd Gustaf Öhrn som berättar hur han styrt bolaget genom ett omfattande stålbad – och hur koncernen nu ska växla upp.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    ,
    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.