Det danska företaget Cepa Mobility, som utvecklar mobilt stöd för handikappade, har fått två nya kontrakt utomlands. Ett system säljs till Active Communication i Schweiz och ett till RDG Kompagne i Nederländerna.
— Senare under året räknar vi dessutom med att sälja till såväl Norge som Sverige, säger VD Niels Martensen.
Det exakta ordervärdet är hemligt, men liknande system listas på Cepas webbplats och kostar där omkring 20.000 danska kronor.
Cepa tar fram en speciell handdator, CepaCom, som kan monteras på rullstolar. Genom handdatorn kan den rullstolsburne enkelt kommunicera med sin omgivning med hjälp av en inbyggd talmaskin. Dessutom finns en mediespelare och stöd för att kunna ringa med mobiltelefon och skicka SMS.
Hittills i år har försäljningen dubblerats jämfört med förra året, då Cepa sålde några tiotal system, främst i Danmark.
— Det tar tid att förhandla och är krångligt att exportera, men vi ser att det är ute i Europa som det går att tjäna de stora pengarna, säger Niels Martensen.
Grunden till företaget lades 2003, då Niels Martensen blev personlig assistent åt Tarik Ghiyati, som är spastiker. Tarik Ghiyati ville gärna själv kunna använda sin mobiltelefon, insåg att fler var i samma situation, och drog igång företaget Cepa Mobility tillsammans med ytterligare en ingenjör och en programmerare. Företaget finns i 5te UnIT, en del av IT-växthuset 5te i IT-Universitetet.
Av Anders Frick