fredag 25 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Dansk-svensk offensiv ska ge Sigma fler Öresundsaffärer

Den börsnoterade Sigmakoncernen försöker med ett nytt projekt överbrygga Sundet i jakt på nya affärsmöjligheter. Det sex månader långa projektet, kallat Sigma Øresund, ska ge ett djupare samarbete och gemensamt kundraggande mellan fem av koncernens dotterbolag, tre danska och två svenska.

Trots att projektet bara har varit igång i sex veckor räknar projektledaren Jakob Wester redan till tre affärer som han menar inte hade blivit av utan samarbetet, däribland med Danske Bank och hörapparatstillverkaren GN ReSound. Målet för samarbetet, som främst går ut på täta möten i arbetsgrupper med representanter från båda sidor Sundet, är tio nya affärer. Efter sex månader ska satsningen sedan utvärderas.

— Målet är att det här ska bli den dagliga verksamheten. För kunder och medarbetare ska det kännas som ett bolag, säger Jan Anderson.

Han är VD för Sigma Exallon i Malmö och en av initiativtagarna till projektet. Projektledaren Jakob Wester är vice VD för Sigma iMål Projektledning. På danska sidan deltar helägda Sigma Connector och Sigma A/S samt ZenIT Consult, som Sigma AB köpte 25 procent av i februari.

Totalt 150 av de cirka 500 konsulter som de fem bolagen tillsammans sysselsätter berörs direkt av kundsamarbetet. Än så länge gäller det bara områdena projektledning och business intelligence, det vill säga automatiskt genererade beslutsstöd baserat på ett företags ekonomiska data.

— Det är de områden vi är starkast på i dag. Det gäller att plocka den lägst hängande frukten först, säger Jan Anderson.

Av Erik Olausson

Den börsnoterade Sigmakoncernen försöker med ett nytt projekt överbrygga Sundet i jakt på nya affärsmöjligheter. Det sex månader långa projektet, […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen från kris till tillväxt

    E-handelsjätten BHG Group visar tillväxt igen efter tio kvartal av fall. Rapidus har träffat vd Gustaf Öhrn som berättar hur han styrt bolaget genom ett omfattande stålbad – och hur koncernen nu ska växla upp.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    ,
    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.