onsdag 23 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nytt Fåhraeusbolag på väg till börsen – siktar på förvärv

Lundabolaget Agellis Group ska ta in 15 miljoner kronor genom en nyemission kombinerat med en börsnotering på småbolagslistan First North i slutet av november. Börsplatsen är egentligen viktigare än pengarna, eftersom Agellis planerar för uppköp av andra bolag. Värderingen förenklas om aktien är börsnoterad.

— Vi för konkreta förhandlingar just nu, säger VD Mårten Öbrink, som dock inte vill gå in på vilket eller vilka bolag det gäller.

I februari fick Agellis in drygt 20 miljoner kronor i en fulltecknad emission, pengar som ska användas till utveckling av en ny 3D-radar som komplement till de mätinstrument för stål- och gruvindustrin som bolaget redan har på marknaden.

— Den planen ligger fortfarande fast. Det här gör vi först och främst för att vi vill få in fler ägare, säger Mårten Öbrink.

Pengarna kommer ändå väl till pass för att öka marknadsföring och försäljning av bolagets befintliga produkter. I dag äger bolagets grundare Christer Fåhraeus ungefär en fjärdedel av de fyra miljoner aktierna. Genom nyemissionen tillkommer en miljon nya aktier. Teckningsperioden är 10-26 oktober och minsta investering är 7.500 kronor.

Av Erik Olausson

Lundabolaget Agellis Group ska ta in 15 miljoner kronor genom en nyemission kombinerat med en börsnotering på småbolagslistan First North […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen från kris till tillväxt

    E-handelsjätten BHG Group visar tillväxt igen efter tio kvartal av fall. Rapidus har träffat vd Gustaf Öhrn som berättar hur han styrt bolaget genom ett omfattande stålbad – och hur koncernen nu ska växla upp.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    ,
    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.