torsdag 24 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rivstart för ny röntgenprodukt från Distributed Medical i Lund

Medicinteknikföretaget Distributed Medical, som startades i början av förra året efter ett samarbete med thoraxkliniken i Lund, har sålt det första exemplaret av sitt nätverksbaserade bildhanteringssystemet DigiLink till Norrbottens läns landsting. Landstinget ansvarar för vården i Sveriges nordligaste kommuner och regionsjukhuset i Kalix är först ut med att installera systemet som lanserades i somras.

— Det är stor efterfrågan på produkten, och vi har redan nu en kölista på ett tiotal sjukhus, säger Mikael Paulsson, som tillträdde som VD på Distributed Medical i april.

DigiLink är Ideonföretagets tredje egenutvecklade produkt och fungerar som en länk mellan operationssalen och röntgenavdelningen. De rörliga röntgenbilderna lagras och skickas mellan de olika avdelningarna, vilket enligt Mikael Paulsson bidrar till snabbare och enklare kommunikation.

Distributed Medicals huvudprodukt VidiView är ett system för videoupptagning av operationer och realtidssändning via internet. VidiView finns i dag på hjärt-lungklinikerna på Universitetssjukhuset i Lund och på Sahlgrenska sjukhuset i Göteborg. Ytterligare storsjukhus har visat intresse för systemet.

— VidiView har enorm potential, både i utbildningssyfte och för att dokumentera operationer. Systemet möjliggör att specialister i Stockholm eller New York kan följa operationsförloppet i Lund via internet. Infrastrukturen som gör det möjligt att sända högupplösta bilder över nätet är på plats, säger Mikael Paulsson.

Målet är att fram till nästa sommar dubbla det första årets omsättning på 4,9 miljoner kronor. För att nå dit rekryteras nu säljare och marknadsförare som komplement till dagens fem anställda och tre inhyrda programmerare.

Produkten SynchroView, som hanterar röntgenbilder av hjärtats kranskärl, finns redan på ett 50-tal kliniker i Sverige och Norge. Nyligen installerades informationssystemet EasyGrab på Helsingborgs lasarett.

— Vår konkurrenskraft ligger i att produkterna är lättillgängliga och bygger på den befintliga infrastrukturen, säger Mikael Paulsson.

Distributed Medical ägs till 94 procent av Lundabaserade Perspektiv Holding och är en av de ledande aktörerna på den svenska marknaden för hantering av rörliga röntgenbilder.

Av Sara Assarsson

Medicinteknikföretaget Distributed Medical, som startades i början av förra året efter ett samarbete med thoraxkliniken i Lund, har sålt det […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen från kris till tillväxt

    E-handelsjätten BHG Group visar tillväxt igen efter tio kvartal av fall. Rapidus har träffat vd Gustaf Öhrn som berättar hur han styrt bolaget genom ett omfattande stålbad – och hur koncernen nu ska växla upp.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    ,
    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.