Bioteknikbolaget Magle Life Sciences i Lund får denna vecka ny VD. Tidigare marknadschefen Eddie Thordarson tar över efter Arne Nordström, när Nordström blir rekryteringskonsult hos K2 Search. Eddie Thordarson disputerade i analytisk kemi vid Lunds universitet 2000 och startade därefter eget företag som såldes till Biotage i Uppsala. Efter några år som produktchef på Biotage kom Thordarson till Magle 2005.
I dag får skånska Sweden CleanTech Incubators en projektledare. Det är Helena Tillborg, disputerad i fysik och med bakgrund som miljöansvarig inom ett av Tetra Paks affärsområden, som anställts på Teknopol för att leda den nya satsningen. Den nya virtuella inkubatorn drivs av Teknopol och Region Skåne och har som bas företagsinkubatorerna i Malmö, Lund och Kristianstad. Den stöttar miljö- och energiteknikföretag genom bland annat affärsrådgivning.
Teknopol anställer också managementkonsulten Marianne Larsson för att hjälpa bolag i samband med marknadsintroduktioner, vilket innebär att stödet i affärsutvecklingen förlängs till en senare fas än där Teknopol normalt agerar. Marianne Larsson är civilingenjör i bioteknik och kommer närmast från konsultbolaget Blueberry Hill i Lund. Hon har tidigare arbetat internationellt för både Tetra Pak och Alfa Laval samt varit managementkonsult hos BSI & Partners.
(Rapidus)