tisdag 22 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Bantat Precise Biometrics väntar på Kinaintäkter

Lundabolaget Precise Biometrics har under senaste året kraftigt skurit ner personalstyrkan. Nu är det nog, och VD Thomas Marschall pratar om nyanställningar. Företaget tappar i försäljning, men hoppas nu på intäkter från Kina.

Precise Biometrics är i dag 45 anställda, jämfört med 66 vid samma tid i fjol. Företaget säljer bland annat säkerhetslösningar baserade på igenkänning av fingeravtryck. Under första halvåret 2007 backade omsättningen till 11,3 miljoner kronor, från 28,9 miljoner de första sex månaderna 2006.

— Vi har fokuserat på att få ner omkostnaderna på rätt nivå. Vi har nu nått en lägstanivå och ser att anställningarna kommer öka igen. Vi ska anställa minst tre personer, säger Thomas Marschall till Rapidus.

Trots att resultatutvecklingen står och stampar – en förlust på 18,1 miljoner första halvåret jämfört med minus 18,7 miljoner i fjol – lovar Marschall en ”väsentlig förbättring av nettoresultatet i år”. Målet att visa vinst 2009 ligger också fast.

I slutet av juni hade oklarheterna runt det kinesiska samriskbolaget Smart Unicorn Solutions löst sig, och Precise köpte in sig ytterligare i verksamheten. Enligt VD rullar nu ett antal projekt i Kina och förhoppningen är att intäkter ska komma redan i år.

— Men vi väntar oss inte att nettoresultatet blir positivt eftersom vi investerar i tillväxt.

Precise Biometrics är noterat på Nordiska Börsen i Stockholm.

Av Kristian Svensson

Lundabolaget Precise Biometrics har under senaste året kraftigt skurit ner personalstyrkan. Nu är det nog, och VD Thomas Marschall pratar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen från kris till tillväxt

    E-handelsjätten BHG Group visar tillväxt igen efter tio kvartal av fall. Rapidus har träffat vd Gustaf Öhrn som berättar hur han styrt bolaget genom ett omfattande stålbad – och hur koncernen nu ska växla upp.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    ,
    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.