Lundabolaget Phase Holographic Imaging (PHI) har fått in två miljoner kronor i kapital, bland annat från Lundaentreprenören Christer Fåhraeus. Pengarna räcker för ett års fortsatt verksamhet, men för att kunna accelerera ytterligare behöver bolaget större investeringar.
PHI utvecklar ett nytt mikroskop som kan användas för att analysera celler. Mikroskopet bygger på holografisk teknik, där en bildsensor registrerar ljusvågor och bygger bilden utifrån datorberäkningar. Detta kan ge en bättre upplösning än vanliga optiska mikroskop och PHI:s målsättning är att uppnå så kallad superupplösning. Därmed skulle man exempelvis kunna se nya detaljer i levande mänskliga celler utan att förstöra materialet.
Christer Fåhraeus står för ungefär hälften av kapitalet i den senaste finansieringsrundan och kommer framöver även att ingå i bolagets styrelse.
— Det här är en oerhört intressant teknologi, som passar mig bra eftersom jag har arbetat med bildbehandling i många olika projekt, säger Christer Fåhraeus.
Han hoppas bland annat kunna bidra till att skapa en bra affärsmodell för PHI, när instrumenten ska säljas i större skala.
Enligt PHI:s VD Peter Egelberg drar bolaget nytta av sin placering i Lund, där det pågår mycket cellforskning. Nu i början ska man i första hand arbeta lokalt. De två första mikroskopen har redan sålts till Lunds Universitet och under året ska ytterligare fem mikroskop säljas inom regionen.
— Min erfarenhet från andra bolag är att man har gått ut för snabbt på världsmarknaden medan produkten fortfarande har barnsjukdomar. Det finns åtminstone 100 potentiella kunder för oss bara i Malmö och Lund, säger Peter Egelberg som också konstaterar att pengarna inte räcker till någon storsatsning.
Peter Egelberg tror att Phase Holographic Imaging inom ett par år har en produkt som är färdig att presenteras för en större internationell marknad. Bolaget startades 2004 och har i dag tre anställda.
Av Emilia Söelund