måndag 21 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya värvningar på Zacco, Senior Work och i Skånes bankvärld

Den 1 september tillträder Carl Thorfinn som ny säljchef på Zacco med en plats i företagets ledningsgrupp. Carl Thorfinn arbetar i dag som jurist på Awapatent. Han är sedan tre år tillbaka ordförande i Svenska Patentombudsföreningen och har under våren suttit med i en statlig utredning angående tystnadsplikt för patentombudsmän.

Magnus Svensson, regionchef på Venture Cup Syd, börjar i juni som fältsäljare på Sparbanken Finn i Lund. Han har arbetat på Venture Cup Syd i fyra år. Ny regionschef blir Sara Cederlund, som i dag är marknadsansvarig på Venture Cup Syd.

Calle Håkansson är ny företagsrådgivare på Färs & Frosta Sparbank i Lund. Han ska bland annat arbeta mot nya kunder inom Universitetsvärlden. Calle Håkansson har tidigare arbetat två år på Sparbanken Finn i Malmö och fem år på Ideon i Lund.

Sofia Gartman, som tidigare arbetade som projektledare på Näringslivets hus i Helsingborg, har fått nytt jobb. Hon arbetar numera som affärsområdeschef på Senior Work i Göteborg. Senior Work startades i april 2007 och har som affärsidé att förmedla chefer och specialister med mångårig erfarenhet till företag och organisationer. Ersätter Sofia Gartman på Näringslivets hus gör Åsa Lundqvist Peyron.

(Rapidus)

Den 1 september tillträder Carl Thorfinn som ny säljchef på Zacco med en plats i företagets ledningsgrupp. Carl Thorfinn arbetar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.