måndag 21 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

ReadSoft startar dotterbolag i Asien – ska växa i Kina

Det Helsingborgsbaserade mjukvaruföretaget ReadSoft startar ett dotterbolag i Malaysia. ReadSoft etablerar sig därmed på den asiatiska marknaden. Syftet är att förbättra möjligheterna till affärer i regionen genom att finnas på plats.

ReadSoft har via partnersamarbeten redan bearbetat den asiatiska marknaden och har ett antal större kunder i regionen.

— Vi har länge pratat om en egen etablering i Asien. Det är en spännande region och det blir lättare att gripa möjligheter om man inte begränsas av tid och avstånd, säger ReadSofts informationschef Jonna Opitz.

ReadSoft har anställt en person vid namn Kam Kai Tung, som kommer att fungera som VD och säljare i det nya dotterbolaget. Under året ska ytterligare två personer anställas. Planen är dock att fortsatt arbeta mycket med partnersamarbeten.

ReadSofts teknik för automatisering av dokumenthantering kan användas på kinesiska tecken och företaget hoppas bland annat kunna expandera på den kinesiska marknaden.

Med den nya etableringen finns ReadSoft representerat i 14 länder. Under 2006 hade bolaget en omsättning på 460 miljoner kronor och gjorde en vinst på 38,8 miljoner. Bolaget är noterat på Stockholmsbörsen.

Av Emilia Söelund

Det Helsingborgsbaserade mjukvaruföretaget ReadSoft startar ett dotterbolag i Malaysia. ReadSoft etablerar sig därmed på den asiatiska marknaden. Syftet är att […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.