Sex skånska bolag får knappt elva miljoner kronor i Vinnovas Forska&Väx-program. Totalt delas över femtio miljoner ut till forsknings- och utvecklingssatsningar i svenska småföretag. Nu dröjer det dock ett år innan nästa omgång av Forska&Väx utlyses.
Bioteknikbolaget MIP Technologies på Ideon i Lund får fyra miljoner kronor till ett projekt runt en ny separationsteknik för bioteknikindustrin. Företaget säljer i dag produkter för att rena ämnen med hjälp av speciella polymerplaster. Den nya tekniken är inte direkt relaterad till den gamla men handlar fortsatt om polymermaterial, uppger VD Anthony Rees.
— Under arton månader ska vi ta idén från proof-of-concept till en färdigutvecklad produktionsprocess. Det blir ett tillägg till vår produktportfölj, säger han.
Ideonbolaget Camurus får tre miljoner kronor för att arbeta med formulering av läkemedel med förlängd verkan. Lundabolaget QB Food Tech får 1,6 miljoner för ett projekt som handlar om kontinuerlig blandning av pulver i vätska. Rantzows Sport i Hjärnarp får 1,3 miljoner för att jobba med “flexibla och intelligenta lösningar för sporthallar och arenor”.
Malmöbolaget Detox får knappt 400.000 kronor till en förstudie inför ett forskningsprojekt runt markfilter och barriärmetoder för marksanering. Vacara i Lund får en halv miljon för att studera naturläkemedel mot autoimmuna sjukdomar.
Företagen ska själva medfinansiera projekten med minst lika mycket som Vinnova satsar.
Av Kristian Svensson