Ideonbolaget Novosense har fått Sverigepatent på sitt system för sladdlösa EKG-mätare för engångsbruk. Nu letar ledningen efter 50 miljoner kronor i riskkapital för att ta mätaren till marknaden.
— Det är ett kvitto på att vi har en unik idé, det är viktigt för att kunna resa kapital, säger VD Karl-Johan Öhman om det nya patentet.
Novosense, som började sin bana i Ideons inkubator 2004, har än så länge finansierats av grundarna samt med offentliga projektmedel. Produktutvecklingen beräknades först ta två till tre år, men har blivit något uppskjuten. Karl-Johan Öhman plockades in som VD från danska Novo Nordisk i september förra året. Han räknar med att produkten kan lanseras på den skandinaviska marknaden först 2010. Men för det behövs 50 miljoner i riskkapital.
— Grundfinansiering har vi, men ska man gå på ett riktigt utvecklingsprojekt får man lägga in en ny växel, säger han.
Finansieringsfrågan ska enligt planen vara löst till början av hösten. Bolaget för redan konkreta diskussioner med potentiella investerare, uppger Karl-Johan Öhman. Sedan årsskiftet har man också ett utvecklingssamarbete med amerikanska jättekoncernen 3M som redan tillverkar vidhäftningsytan till traditionella EKG-elektroder.
Novosense EKG-mätare består av tre små sensorer med radiosändare som klistras fast på överkroppen och är tänkt att ge hjärtpatienter större rörelsefrihet då deras hjärtaktivitet kan övervakas utan sladdförsedda elektroder. Kliniska försök har redan visat att tekniken står sig väl mot traditionella EKG-mätare. Målgruppen är främst akut- och intensivvårdsavdelningar men i framtiden kan även hemsjukvården bli aktuell.
Som en del i utvecklingsprocessen deltar bolaget i ett samnordiskt projekt på Rigshospitalet i Oslo tillsammans med bland andra Acreo och Ericsson. Målet är att ta fram ett gemensamt protokoll för radiokommunikation på sjukhus.
Novosense ägs av grundarna, där Fredrik Sebelius, Ideonföretaget Tilly Medical Products samt optik- och elektronikutvecklaren Acreo har störst andelar. Inklusive konsulter sysselsätter bolaget i dag sju personer.
Av Erik Olausson