tisdag 27 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Cykelhjälmsbolag tar in miljoner från affärsänglar

Designbolaget Hövding Industridesign i Malmös inkubator Minc håller på att avsluta sin första kapitalrunda, där man tar in drygt tre miljoner kronor från tre affärsänglar. Bolagets första produkt blir cykelhjälmen Hövding, som kallas “en ny typ av huvudskydd som tar hänsyn till alla de olika behov som dagens moderna cyklister har”.

— Avtalen är inte färdigskrivna men det är i princip klart att tre affärsänglar går in, säger en av bolagets två grundare Terese Alstin, som berättar att de nya investerarna kommer från Almis affärsängelnätverk och kommer att sitta i Hövdings styrelse.

Bolaget fick nyligen 300.000 kronor till bland annat affärsutveckling och kompetensutveckling från statliga Vinnova och Energimyndigheten, i den satsning som kallas Vinn Nu. I nästa vecka deltar Hövding även i Connect Skånes finansieringsforum Top 10 (se separat artikel), för att knyta kontakter inför en eller två kommande kapitalrundor på sammantaget minst 10 miljoner kronor. Pengarna behövs för utvecklingen av hjälmen och rekrytering av nya medarbetare.

I dag har bolaget två anställda, grundarna Terese Alstin och Anna Haupt, och planen är att anställa två ingenjörer under våren. Lanseringen av hjälmen är beräknad till 2009 och bolaget har tidigare sagt att man ska visa upp det nya konceptet inom kort. Nu är målet istället att hålla hjälmens utseende hemligt så länge som möjligt, åtminstone detta år, för att minska risken för att kopieras av konkurrenter.

Av Lisa Kirsebom

Designbolaget Hövding Industridesign i Malmös inkubator Minc håller på att avsluta sin första kapitalrunda, där man tar in drygt tre […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Advokater ska få AI-stöd – inte ersättas

    AI-assistenter intar snart varje bransch, med löfte om att lätta på det administrativa oket. Nu lanserar IT-bolaget Katscenter en juridisk AI-partner som ger advokater mer tid till det mänskliga hantverket.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.