lördag 19 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Thule köper amerikanskt väskbolag

Malmöföretaget Thule köper amerikanska Case Logic, som säljer förvaringslösningar som CD- och kameraväskor. Case Logic omsätter runt 140 miljoner dollar årligen och har 250 anställda.

Thule sålde för 4,2 miljarder kronor under 2006. Runt 20 procent kom från USA. Förvärvet innebär att Thule stärker sin amerikanska position.

— Med Case Logic blir den amerikanska försäljningen ungefär en fjärdedel av den totala, säger Thules informationschef Daniel Oelker.

Det är riskkapitalbolaget KRG som säljer Case Logic. Hur mycket Thule betalar är hemligt.

— Vi tycker det är ett attraktivt pris. KRG håller på att avsluta en fond där Case Logic var det sista innehavet, säger Daniel Oelker.

Thule säljer bland annat takboxar och har cirka 3.900 anställda vid ett trettiotal produktions- och försäljningsenheter världen över. Majoritetsägare är det brittiska riskkapitalbolaget Candover. Förvärvet av Case Logic måste godkännas av bland annat europeiska konkurrensmyndigheter.

Av Kristian Svensson

Malmöföretaget Thule köper amerikanska Case Logic, som säljer förvaringslösningar som CD- och kameraväskor. Case Logic omsätter runt 140 miljoner dollar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.