tisdag 27 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

VAD FÅR DIG ATT LÄTTA PÅ PLÅNBOKEN, BJÖRN SAVÉN?

Riskkapitalbranschen har varit rejält i hetluften den senaste tiden. Diskussionen har mer handlat om höga arvodesnivåer än om hur tillväxt och nya jobb kan skapas genom bolagens investeringar.

Nu kommer en av Sveriges riskkapitalpionjärer, Björn Savén från Industri Kapital med över 40 miljarder kronor under förvaltning, till Rapidus frukostmöte för att berätta om resan från 1989 och fram till i dag.

Industri Kapital har en stark koppling till Öresundsregionen, senast genom flytten av portföljbolaget Kwintets huvudkontor till Malmö. Syftet med flytten var att få en central placering i Norden som led i förberedelserna för en eventuell svensk börsnotering. Tidigare investeringar i regionen har omfattat Perstorp och Alfa Laval.

Det är dags för Rapidus andra frukostträff för året.

Tisdagen den 8 maj på morgonen intervjuas Björn Savén av Rapidus grundare Jan Wifstrand.

Välkommen till ett snabbt samtal, inför en exklusiv publik, om riskkapitalbranschens utveckling, de hetaste investeringsområdena just nu och om Savéns privata miljondonation till Lunds tekniska högskola.

Värdar för detta möte är Ernst & Young och Sparbanken Finn.

Droppa in från 07.45, var på plats senast 08.10 för kaffe och macka i ljusgården hos Ernst & Young, Torggatan 2 i Malmö.

Mötet är slut cirka klockan 09.

Vi hoppas få se Dig på plats och ber Dig att skicka in din anmälan senast den 3 maj till:

frukost@rapidus.se

Observera att antalet platser är begränsat. Vi räknar som vanligt med stort intresse, så anmäl Dig snarast. Först till kvarn gäller!

Notera också att inbjudan till dessa arrangemang enbart går till Rapidus abonnenter personligen samt våra olika frukostvärdars gäster. Arrangemanget är gratis, men vi tvingas debitera en avgift på 300 kronor för dem som trots bindande anmälan uteblir.

Varmt välkommen!

Rapidus samarbetar med fyra olika värdar för våra frukostmöten:

Ernst & Young, Sparbanken Finn, Moll Wendén Advokatbyrå samt Minc/Malmö Stad.

Riskkapitalbranschen har varit rejält i hetluften den senaste tiden. Diskussionen har mer handlat om höga arvodesnivåer än om hur tillväxt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Advokater ska få AI-stöd – inte ersättas

    AI-assistenter intar snart varje bransch, med löfte om att lätta på det administrativa oket. Nu lanserar IT-bolaget Katscenter en juridisk AI-partner som ger advokater mer tid till det mänskliga hantverket.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.