torsdag 17 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Miljonkapital från Midroc till lasermätare i Lund

Teknikföretaget Microfluid i Lund får riskkapitalbolaget Midroc New Technology, del av Midroc-gruppen, som storägare. Midroc blir ägare till drygt 32 procent av aktierna genom en investering på 2,4 miljoner kronor. Microfluids VD Anders Brandt räknar med att detta ska ta företagets första två produkter fram till marknad.

Microfluid har patent på en teknik för mätning av tunna filmer med laser och radiometri. Det första användningsområdet är tryckbranschen, där företagets mätapparat ska undersöka tjockleken på det så kallade fuktvattnet som används vid den dominerande tekniken offset-tryckning. I dag mäts inte vattenhinnans tjocklek, utan inställningarna justeras under tryckningen tills resultatet är bra nog och det tidigare producerade materialet makuleras. Meningen är att mätningen ska minska mängden makulatur och korta trycktiden, vilket gör det möjligt att få in fler produktioner.

— Vi ser inte att det finns någon konkurrerande teknik på marknaden – vi är först in, säger Anders Brandt.

Microfluid ska i samarbete med en partner, en större global leverantör av grafiska tillbehör, ta fram en prototyp för skarpa tester. Partnerns namn är hemligt, men företaget står för en del av kostnaderna i utvecklingsarbetet mot att de under en tid får ensamrätt på den färdiga produkten.

Våren 2008 räknar Anders Brandt med att ha en färdig produkt att visa upp. Sedan väntar exempelvis förpackningsbranschen, där tunna plastfilmer sprutas på papp. Även på detta område har företaget en partner som väntar på att få testa produkten.

Microfluids patent kommer från början ur Innovationsbolaget, grundat av Leif Cronvall som även äger konsultbolaget Cervitrol i Lund. Anders Brandt är enda anställd i Microfluid. Det tekniska tvecklingsarbetet köps in från andra firmor. Innovationsbolaget är största ägare med knappt 45 procent av andelarna, därefter följer Midroc New Technology. Övriga ägare är huvudsakligen affärsänglar.

Av Lisa Kirsebom

Teknikföretaget Microfluid i Lund får riskkapitalbolaget Midroc New Technology, del av Midroc-gruppen, som storägare. Midroc blir ägare till drygt 32 […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.