måndag 24 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Wirtek fönstershoppar bland skånska mobilbolag

Det danska mobilteknikbolaget Wirtek planerar inte bara en kraftig expansion i Köpenhamn utan tittar även på förvärv i Sydsverige. I den övergripande strategin ligger ett eller flera förvärv under året.

— Vi tittar efter uppköp i Sverige. Där finns två områden som är intressanta: Stockholm och Öresundsregionen. När vi växer och ska etablera oss på nya ställen vill vi gärna göra förvärv eller ingå samarbete med en partner. Annars kan det ta flera år att komma igång, säger försäljningschefen Lars Jankowski.

Intressanta objekt är mindre företag med en unik mobiltelefonmjukvara. First North-noterade Wirtek kommunicerade i samband med senaste bokslutet i höstas att uppköp finns i planerna. I början av februari köptes Ålborgsbaserade Moltsen Intelligent Software som har en teknik för automatiserad felsökning i mobilnät. För knappt ett år sedan förvärvades den rumänska programutvecklaren CodeWizards.

Som Rapidus tidigare berättat planerar Wirtek att växa i Köpenhamn där en utvecklingsavdelning sitter. På några års sikt ska kontoret ha gått från dagens åtta anställda till över fyrtio, enligt Lars Jankowski.

Bolaget räknar i sin prognos med att öka försäljningen med mer än en tredjedel under innevarande år. Förra räkenskapsåret omsatte Wirtek 23,4 miljoner danska kronor och visade en vinst före finansiella poster på 1,1 miljoner. Företaget har huvudkontor i Ålborg och utvecklar bland annat spel och nyttoapplikationer inom mobiltelefoni. Bland kunderna finns Nokia, End2End och Texas Instruments.

Av Kristian Svensson

Det danska mobilteknikbolaget Wirtek planerar inte bara en kraftig expansion i Köpenhamn utan tittar även på förvärv i Sydsverige. I […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår