måndag 24 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Snabbväxaren Agda Lön ratar utlandet

Mjukvarubolaget Agda Lön i Ängelholm fortsätter växa. VD David Sturk uppger att en ny kund köper Agda Löns system för personaladministration varje dag. Men trots framgången i Sverige finns inga planer på att satsa utomlands.

Under senaste räkenskapsåret, som slutade i höstas, omsatte företaget 95 miljoner kronor och visade ett resultat på 17 miljoner. Hösten innebar ett tiotal nyanställningar och totalt arbetar nu 95 personer på firman.

— Agda har växt organiskt med cirka 15 procent årligen de senaste tolv åren. Alla delar ökar – omsättning, lönsamhet och antal anställda, säger David Sturk.

Under 2007 ska huvudkontoret i Ängelholm byggas ut med cirka 1.200 kvadratmeter. Rekryteringarna ska fortsätta.

— Det blir väl runt tolv nya personer nästa år men framförallt ska vi växa ute i landet, säger David Sturk.

Agda Lön har även kontor i Stockholm, Göteborg, Sundsvall och Piteå. Bland kunderna finns McDonalds, Gambro, Pågen och Jysk. Totalt använder runt 2.500 företag Ängelholmsbolagets system som i sin kompletta version kan administrera allt från rekryteringen av en anställd till in- och utstämpling på arbetet samt löneutbetalningar och reseräkningar. Enligt VD är mjukvaran unik genom att allt kretsar runt ett enda personalregister.

Agda Lön grundades av Ängelholmsbon Sture Karlander i slutet av sjuttiotalet. Familjen Karlander äger fortfarande verksamheten, som är helt inriktad på privata svenska företag.

— Vi har inga planer alls på att växa utomlands. Vi jobbar inom personaladministration och man måste kunna lagar och avtal i andra länder för att vara duktig där, säger David Sturk.

Av Kristian Svensson

Mjukvarubolaget Agda Lön i Ängelholm fortsätter växa. VD David Sturk uppger att en ny kund köper Agda Löns system för […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår