onsdag 16 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Förkylningsdryck kan bli Probis nästa storsäljare

Börsnoterade Probi i Lund satsar på ett helt nytt område: förkylningar. Därmed tar man upp kampen med preparat som Esberitox och Echinagard. Under våren ska 500 frivilliga i Lund och Uppsala testa två av Probis bakteriestammar – dels för att se om antalet förkylningar minskar, dels för att se om sjukdomstiden blir kortare. Om studien ger positiva resultat hoppas Probi kunna teckna licensavtal med något större företag redan nästa år.

— Den här produktkategorin kan bli lika stor som den för mag-tarmproblem, säger Probis marknads- och försäljningschef Niklas Bjärum.

Han uppger att världsmarknaden för probiotiska livsmedel i dag ligger på ungefär 70 miljarder kronor årligen, och att merparten av dem är inriktade på att motverka sjukdomar och obehag i mag-tarmkanalen. Probi ligger bakom den nyttiga magbakterien i ProViva-drycken men äger även flera andra bakteriestammar. De två som nu ska testas tillhör arterna Lactobacillus plantarum – samma familj som finns i ProViva – och Lactobacillus paracasei. Djurförsök och mindre studier på människor har redan visat att bakterierna tycks kunna stärka immunförsvaret mot virus.

— En färdig produkt kan både vara i form att ett kosttillskott och en dryck, säger Per-Ola Forsberg, ekonomichef och vice VD.

Probi meddelade hösten 2005 att man i en mindre studie även sett effekt av sin probiotika på diabetes typ 1, så kallad ungdomsdiabetes. Det forskningsprogrammet pågår fortfarande, men några nya resultat har inte offentliggjorts ännu.

Den nya studien finansieras delvis med pengar från statliga Vinnovas stödprogram Forska&Väx, och beräknas vara klar i höst. Probi omsatte 20,3 miljoner kronor under januari till och med september 2006. Bolaget gjorde en förlust på 5,1 miljoner under perioden.

Av Lisa Kirsebom

Börsnoterade Probi i Lund satsar på ett helt nytt område: förkylningar. Därmed tar man upp kampen med preparat som Esberitox […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.