Läkemedelsföretaget 2cureX, avknoppat från Carlsberg Research Center i Köpenhamn, har beslutat sig för att slå sig ner i Malmö. Företaget drog igång sin verksamhet med tre anställda för bara några veckor sedan. Efter att ha letat lokal i Medicon Valley i några månader inför starten, har man valt att hyra lokaler hos det nybildade forskningsbolaget Imagnia intill Medeon.
— Lokalerna med laboratorier och kontor kan bli inflyttningsklara på ganska kort tid och med små resurser, och det är värdefullt för en liten verksamhet som vår. Dessutom är hyran billigare i Malmö än i Köpenhamn, och vi kommer att ha möjlighet att utvidga kraftigt där det närmaste året, säger 2cureX projektchef Grith Hagel.
Omkring tio anställda räknar hon med att bolaget ska ha vid slutet av 2007. 2cureX har utvecklat en metod som möjliggör så kallad high throughput screening – analys av ett stort antal potentiella läkemedelssubstanser på en gång – direkt på sjuk vävnad från människor. Grunden är en egen, patenterad teknologi som bolaget kallar ChemoCellomics. Cancersjuka celler fås att växa på små kulor i polymermaterial, som preparerats med de substanser man vill testa. Ljus av bestämda våglängder utlöser kulans substans så att den tränger in i de celler som sitter på kulan, varefter man kan undersöka, exempelvis med mikroskop, om cellerna dött. Metoden gör det möjligt att testa tiotusentals ämnen på samma gång.
2cureX äger rättigheterna till ett substansbibliotek från Carlsberg och vill med hjälp av det ta fram egna läkemedelskandidater mot cancer. Just nu arbetar man med en substans riktad mot ändtarmscancer, och den har visat goda resultat i djurmodeller. På sikt vill bolaget också licensiera ut teknologin till läkemedelsföretag som arbetar med andra sjukdomsområden.
2cureX finansieras med såddkapital från riskkapitalfonden Seed Capital Denmark och grundarna. Enligt ekonomichefen, tyske Timm Jessen som är bosatt i Kiel, räknar man med att resa mer kapital mot slutet av nästa år. Han är tillsammans med Grith Hagel och 2cureX VD Ole Thastrup grundare av bolaget. Thastrup har tidigare bland annat varit chef för Carlsbergs forsknings- och inkubatorverksamhet Biosector, och var med om att grunda bioteknikbolaget BioImage (numera Thermo Fischer BioImage). Det var även Grith Hagel, som också har en bakgrund i såväl Novo Nordisk som Carlsberg.
Av Lisa Kirsebom