tisdag 15 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

HUR KUL ÄR DIRRARNA I NÄRINGSLIVET, ANDERS OCH MÅNS?

Riskkapital – är det något farligt?

Kan man introducera ett humorföretag på börsen?

Hur rik kan man bli, maximalt, typ?

Kan man vara VD utan att ha slips?

Fråga Anders och Måns!

Det gör Rapidus Jan Wifstrand på årets sista frukostmöte, då vi tar det lundensiska greppet att ställa frågorna som ingen annan vågar ställa – om företagen, näringslivet och vägen till ekonomisk framgång.

Lyssna på när TV:s nya favoritgossar, som började sin bana på studentradion i Lund, förklarar hur det egentligen går till i näringslivet, hur de ser på sig själva som entreprenörer och vilka aktier som är roligast att äga.

Tisdagen den 5 december på morgonen intervjuas komikerparet Anders och Måns av Rapidus grundare Jan Wifstrand.

Värdar för detta möte är Sparbanken Finn och Ernst & Young.

Droppa in från 07.45, var på plats senast 08.10 för kaffe och macka i inkubatorn Ideon Innovation, Ole Römers väg 12 i Lund.

Mötet är slut cirka klockan 09.

Vi hoppas få se Dig på plats och ber Dig att skicka in din anmälan senast torsdag 30 november till frukost@rapidus.se

Observera att antalet platser är begränsat. Vi räknar med mycket stort intresse för detta möte, så anmäl Dig snarast. Först till kvarn gäller!

Notera också att inbjudan till dessa arrangemang enbart går till Rapidus abonnenter samt våra olika frukostvärdars gäster. Arrangemanget är gratis, men vi tvingas debitera en avgift på 300 kronor för dem som trots bindande anmälan uteblir.

Varmt välkommen!

Rapidus samarbetar med fyra olika värdar för våra frukostmöten:

Sparbanken Finn, Ernst & Young, Minc/Malmö Stad samt Moll Wendén Advokatbyrå.

Riskkapital – är det något farligt? Kan man introducera ett humorföretag på börsen? Hur rik kan man bli, maximalt, typ? […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.