tisdag 15 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rapidus beklagar

Exklusiva nyheter och hög journalistisk kvalitet är kärnan i Rapidus nyhetsförmedling. ”Först med nyheten – eller inte alls” är vårt löfte till Dig som läsare.

Förra veckans artikel om Öresundsgemensamma upphandlingar inom vården borde därför inte ha kommit med i Rapidus. Nyheten var visserligen väldigt intressant och vi har följt utvecklingen på området i flera tidigare artiklar – men just den här gången var vi inte allra först med nyheten.

”Först med nyheten – eller inte alls” är inte bara en fyndig slogan. En viktig del i redaktionens arbete inför varje nyhetsbrev är att försäkra oss om att nyheterna verkligen är helt unika. Jag beklagar att vi den här gången gjorde en miss i vår kontroll.

Thomas Frostberg

Chefredaktör och utgivare

Exklusiva nyheter och hög journalistisk kvalitet är kärnan i Rapidus nyhetsförmedling. ”Först med nyheten – eller inte alls” är vårt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.