torsdag 22 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Fåhraeus startar nytt hemligt läkemedelsbolag

Serieentreprenören Christer Fåhraeus är på gång med ännu ett bolag inom medicinområdet. Själv är han mycket förtegen om den nya satsningen, men Rapidus kan i dag avslöja att det nya bolaget kommer heta EQL Pharma och är registrerat på hemadressen till Karin Wehlin, VD för Lundabolaget Respiratorius, som Fåhraeus försökte ta till börsen tidigare i år.

EQL Pharma ska syssla med “tillverkning, utveckling och idka handel med medicinska-, diagnostiska-, farmaceutiska- och kemisk-tekniska produkter, förvärva och upplåta licenser och agenturer för sådana produkter”.

— Vi tittar på ett par affärsidéer, men det kommer ta 2-3 månader innan detaljerna är klara, säger Christer Fåhraeus till Rapidus.

Han är i dagsläget enda styrelseledamot i EQL Pharma, medan Karin Wehlin är suppleant. Planen är inte att Wehlin ska ha något operativt ansvar, utan endast vara aktiv i bolaget från en styrelseplats.

— Hennes roll som VD för Respiratorius påverkas inte av detta, säger Christer Fåhraeus.

I laboratoriesammanhang står EQL för estimated quantitation limit och är den minsta koncentration som på ett pålitligt sätt kan åstadkommas under normala laboratorieförhållanden.

Av Thomas Frostberg

Serieentreprenören Christer Fåhraeus är på gång med ännu ett bolag inom medicinområdet. Själv är han mycket förtegen om den nya […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Spotlight lanserar finlista

    Den som följer utvecklingen bland noterade småbolag vet att kvaliteten varierar kraftigt. Detta har även småbolagsbörsen Spotlight Market noterat och lanserar nu listan Spotlight Value, endast för bolag som är lönsamma. Rapidus vet vilka bolag som platsar.

  • Några tröstande ord till spelbolagen

    Investerarna har inte försvunnit – de investerar bara mindre. Det var ett av budskapen till spelutvecklarna från investerarpanelen vid Nordic Games i Malmö.

  • … och några tröstande ord till life science

    Life science-sektorn går dåligt på börsen. Men det finns pengar att hämta, det säger Max Odlander från venture capital-firman Health Cap under ett event på The Loop under onsdagen.