Konsultbolaget Zipper, som i oktober 2005 drog igång sin verksamhet i Skåne, har vuxit snabbt under det första året och siktar på en etablering i Danmark. Sedan starten har bolagets Malmökontor vuxit till tio anställda samtidigt som flera storbolag värvats som kunder.
— Vi har hälften av vår personal här nere hos Eon. Dessutom har Sony Ericsson, Gambro, Leaf och Universitetssjukhuset MAS köpt våra tjänster, säger regionchefen Johan Wilhelmsson.
Zipper, som är ett helägt dotterbolag till den börsnoterade konsultjätten Semcon, implementerar och uppdaterar program och operativsystem i stora PC-miljöer. Med hjälp av företagets produkt Fasttrack skapas en standardiserad Windows-plattform och kunderna kan därefter styra samtliga datorer centralt. Uppdateringar kan utföras på avstängda datorer, så kallad Wake-Up-Lan, och ska ge kunderna kostnadsbesparingar. Företaget är helt fokuserat på Microsofts produkter.
Tillsammans med mobilkedjan Dialect har Zipper även tagit fram en mjukvara som konfigurerar och skapar nödvändiga inställningar i mobiltelefoner för att snabbt kunna använda operativsystemet Windows Mobile.
— Behovet att hantera filer, surfa och använda mobilen i det dagliga arbetet växer snabbt och det här området tror vi mycket på framöver. Redan nu har vi en av Sveriges största papperstillverkare som testar tjänsten och det kan bli vårt genombrott, säger Johan Wilhelmsson.
Bolaget har totalt 115 anställda i Göteborg, Stockholm samt Malmö och inom kort kan även ett kontor i Köpenhamn bli verklighet.
— Vi har börjat bearbeta den danska marknaden och är mycket nära ett första kontrakt. När vi får volym i Danmark kommer vi öppna ett kontor på plats. Till dess sköts affärerna från Malmökontoret.