onsdag 21 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Capgemini rekryterar ytterligare 25 tvärs över Sundet

Den globala konsultkoncernen Capgemini satsar nu hårt på Öresundsområdet. I februari presenterades en plan för att anställa 50 personer som skulle arbeta tvärs över Öresund. Det målet är nu överträffat. Capgemini är uppe i 77 nyanställningar, 52 i Danmark och 25 i Sydsverige, och inom ett par veckor börjar en ny kampanj för att rekrytera ytterligare 25 för att arbeta i hela Öresundsregionen. Exempelvis kan en svensk medarbetare få ett danskt projekt i ett år och möjlighet att jobba i Danmark med de lön- och skattefördelar det ger.

Henrik Møller är affärsenhetschef på Capgeminis danska huvudkontor i Gentofte, norr om Köpenhamn. Han ansvarar för Öresundsinitiativet, som sker i samarbete med i huvudsak Malmökontoret, och pekar på goda erfarenheter med Öresundsfokus istället för en snäv dansk eller svensk anställningsform.

— Då vi analyserade våra kunskaper på den danska och sydsvenska sidan såg vi att styrkan kunde ökas genom att slå ihop kompetenserna istället för att lappa över på varje sida Sundet. Vi kompletterar varandra på olika områden. I Danmark är vi riktigt bra på finansuppdrag och det kan vi stötta den svenska sidan med. Svenskarna är i gengäld riktigt bra på life science och det kan hjälpa oss i Danmark. Det gemensamma Öresundsfokuset gör att vi nu har möjlighet att vara med i några projekt som vi inte kunde tidigare för vi inte var starka nog, säger Henrik Møller.

Capgemini, som har över 61.000 medarbetare världen över, anställer inte direkt i en Öresundsplattform utan antingen i den svenska eller danska delen av koncernen, men med krav på att arbeta i båda länderna. I sann Öresundsanda utvärderas också danska och svenska chefer med gemensamma nyckeltal.

Den globala konsultkoncernen Capgemini satsar nu hårt på Öresundsområdet. I februari presenterades en plan för att anställa 50 personer som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Lågkonjunkturen behåller sitt grepp

    Skånsk ekonomi befinner sig fortsatt i ett tufft läge och den som hoppas på bättre tider får vänta. Näringslivet kämpar, hushållen har det tufft och osäkerheten om framtiden är påtaglig. Det framgår av en ny konjunkturrapport.