Systemutvecklingskonferensen Øredev i Malmö växer. När den hålls för andra gången nu i november är antalet seminarier fördubblade från i fjol och under varje dag väntas 500 besökare. Förra året lockades som mest 330 personer under en dag.
Øredev går av stapeln under två dagar i mitten av november. 52 seminarier ska hållas och bland andra kommer amerikanerna James O. Coplien och Martin Fowler, som båda betytt mycket för utvecklingsmetoden Agile, att prata. Fler än hälften av föreläsarna kommer från utlandet.
–Vi försöker efterlikna de stora konferenserna i USA med högkvalitativa föredragshållare. Den huvudsakliga målgruppen är systemutvecklare, men vi har breddat oss till att ha intressanta föreläsningar för projektledare och chefer också, säger Michael Tiberg, projektledare för Øredev.
Arrangörer är IT-konsultbolagen Jayway och Dotway i Malmö.