måndag 14 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Anoto köper system av Ipendo – flyttar hem uppdrag från Awapatent

Det börsnoterade Lundaföretaget Anoto satsar på att sköta patentportföljen på en egen hand i större utsträckning. För detta köper bolaget ett IT-system från uppstickaren Ipendo och anställer fler på patentavdelningen. Den nuvarande byrån Awapatent kommer tappa jobb på sikt.

Med över 350 aktiva patentansökningar är immaterialrätt en central del av affärsidén för Anoto. I dag börjar ytterligare en ingenjör på patentavdelningen, som därmed består av tre personer.

— Patent och immateriella rättigheter är viktigt för oss. Vi gör mer internt arbete runt detta än många andra. Vi vill vara säkra på att kvaliteten hålls uppe och ur ekonomisk synvinkel gäller det att hitta rätt mix av egna ingenjörer och uppdrag som läggs ut på patentbyråer och advokatfirmor, säger chefsjuristen Torgny Hellström.

Nu ska Anoto använda Malmöföretaget Ipendos egenutvecklade mjukvara för att själva administrera patenten – ett arbete som Awapatent till stor del skött tidigare. Exakt vad det innebär för Awapatent står inte klart, men Torgny Hellström menar att Anoto sparar pengar på förändringen.

— Det är rimligt att våra administrativa uppdrag till Awapatent kommer minska över tiden. Men jag föreställer mig att vi också fortsättningsvis kommer anlita Awapatent för vissa mer kvalificerade jobb, säger Hellström.

Immaterialrättsbolaget Ipendo etablerade sig i Malmö i våras och har sedan dess kraftigt ökat kundstocken i Öresundsregionen. Nu flyttar firman huvudkontoret från Linköping till Malmö.

Anoto, som bland annat utvecklat en digital lösning för papper och penna, sålde för 55 miljoner kronor under första halvåret i år och visade en förlust på 60 miljoner, att jämföra med en förlust på 35 miljoner under de första sex månaderna 2005.

Det börsnoterade Lundaföretaget Anoto satsar på att sköta patentportföljen på en egen hand i större utsträckning. För detta köper bolaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.